Rozwój osobisty Zdrowie psychiczne

Presja bycia idealnym – jak zrzucić ten ciężar i pozwolić sobie na bycie nieidealnym?

Gdzie szukać inspiracji do pisania nowych tekstów na bloga? W swoim życiu! 🙂 Ostatnio pewna osoba skrytykowała mnie, ponieważ nie umiałam zrobić jednej rzeczy. I to mnie zainspirowało do napisania posta na instagramie. Natomiast temat jest bardzo ważny i postanowiłam rozwinąć go na blogu. Czy Ty też czujesz presję bycia idealnym? A może to inni oczekują tego od Ciebie?

Presja bycia idealnym w każdym aspekcie życia. To tak się w ogóle da żyć?!

Nie da. A jeśli się wymaga tego od siebie to jest wykańczające i bardzo męczące. Żyjemy w świecie, w którym stawiamy sobie wysokie wymagania. Zresztą nie tylko my, inni ludzie też są wobec nas wymagający. Bycie idealnym we wszystkich rolach, które pełnimy oraz we wszystkich obszarach w naszym życiu jest po prostu niemożliwe! A dążenie do tego sprawia, że jesteśmy zestresowani i płacimy za to najwyższą cenę – tracimy zdrowie.

Wracając do komentarza tej osoby – kiedyś mocno wzięłabym sobie te słowa do serca i przeżywałabym to. Pomyślałabym, że w sumie to ma rację i ta sytuacja wpłynęłaby negatywnie na moje poczucie własnej wartości. Na szczęście dużo się zmieniło i dzięki dbaniu o zdrowie psychiczne jest inaczej.

👉 Odpowiedziałam, że nie musze być dobra we wszystkim i że, jeśli będę chciała, to mogę się tego nauczyć. Jestem dobra w innych rzeczach 🙂 Jeszcze dodałam, że zrozumiałam to na terapii i że to nie ma wpływu na moje poczucie wartości. NIE MUSZE BYĆ IDEALNA, MAM PRAWO DO POMYŁEK, NIE MUSZĘ WSZYSTKIEGO DOSKONALE OGARNIAĆ.

W odpowiedzi usłyszałam, że muszę i żebym zmieniła terapeutę 🤨 cóż… już nie zmienię, bo terapię zakończyłam jakiś czas temu 😆

Pamiętaj, że Twoje poczucie własnej wartości powinno wychodzić z wewnątrz i warto nad tym pracować. Później takie komentarze innych osób nie mają znaczenia i wpływu na nasze życie i samopoczucie. Co więcej, sami sobie nie narzucamy takiej presji bycia idealnym i dajemy sobie przyzwolenie na popełnianie błędów.

Może nam coś w życiu nie wychodzić, nie musimy być we wszystkim dobrzy, mamy prawo do pomyłek! 🙂 Nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej 💔 

Co może się stać jeśli odpuścisz? Naprawdę świat się nie zawali. Spróbuj 🙂 Warto zrzucić ten ciężar i mieć gdzieś takie komentarze.

A czy mogę polecić coś co Ci w tym pomoże? Oczywiście psychoterapia, własna praca nad sobą i czytanie dobrych książek z zakresu zdrowia psychicznego. Przy okazji polecam znakomitą książkę Stefanie Stahl – Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku. 👌👌🥰💓 Tu znajdziesz recenzję -> 2 książki o zdrowiu psychicznym, które zmienią Twoje życie

Wpis o psychoterapii -> Czy psychoterapia pomaga? Czy warto iść na psychoterapię?

A na koniec … jesteśmy wystarczający tacy jacy jesteśmy i nie musimy nic nikomu udowadniać.

5 komentarzy

 • Reply
  Asia R
  27 września 2021 at 09:22

  Kiedy słyszę podobne komentarze (albo jakiekolwiek zawierające ocenę, „życiową mądrość” czy radę), to wiem, że one nie dotyczą mnie, ale osoby, która je wypowiada. Widocznie została w nią wdrukowana konieczność bycia doskonałą… Przykre, bo to coś zupełnie nieosiągalnego i na starcie skazuje człowieka na kłopoty z poczuciem własnej wartości.

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   27 września 2021 at 09:53

   dokładnie tak jest! 🙂

 • Reply
  KasiaK
  28 września 2021 at 09:47

  Strasznie Ci dziękuję za ten wpis! To niby oczywiste, ale czasami dobrze to usłyszeć od drugiej osoby. Myślę, że zdanie sobie sprawy z tego, że nie musimy być zawsze idealni, a że wręcz jest to nieosiągalne to klucz do zaakceptowania samej siebie.

 • Reply
  Paweł
  28 września 2021 at 12:11

  Mi bardzo pomogła psychoterapia, bardzo dużo wniosła od mojego życia i teraz ją polecam każdemu. Uważam, że warto by każdy ją przeszedł.

 • Reply
  Martyna
  7 października 2021 at 18:57

  Czasem bardzo ciężko jest odpuścić..
  Miło czytało się Twój wpis. Na pewno będę zaglądać częściej.
  Pozdrawiam 🙂

 • Napisz komentarz