Zdrowie psychiczne

Cechy manipulatora – jak poznać, że ktoś Tobą manipuluje?

Właśnie kończę czytać książkę o manipulacji i zapytałam na instastory moich obserwatorów czy chcą wiedzieć, jakie cechy posiada manipulator. Zdecydowana większość chce, a więc temat jest dla Was interesujący. Szacuje się, że manipulatorów jest 2-4% w społeczeństwie i nie ma takiej opcji, żeby ktoś się z nimi nie zetknął. Poznajesz 100 nowych osób i w tym trzy, cztery osoby to są manipulatorzy, którzy szukają swojej ofiary. Warto wiedzieć, jakie posiadają cechy, żeby uchronić się przed nimi.

Cechy manipulatora

Wiesz, że spotykałeś już takie osoby w swoim życiu, kiedy byłeś dzieckiem? To są wszystkie te osoby, które znęcały się i dokuczały innym w szkole czy na podwórku. Ja znakomicie pamiętam wszystkie takie sytuacje i pamiętam nawet imiona tych osób. I właśnie to te osoby w życiu dorosłym są manipulatorami. Zatrzymały się na pewnym etapie rozwoju i zachowują się jakby miały kilka lub kilkanaście lat, a są już osobami dorosłymi. W życiu dorosłym możesz mieć np. partnera manipulatora, szefa czy kolegę z pracy.

Przeczytałam całą książkę, ale Tobie chciałabym w skrócie przedstawić, w jaki sposób zachowują się te osoby. Z tego co przeczytałam to manipulatorzy nie litują się nad ludźmi i nie potrafią współczuć. Działają z premedytacją i nie mają wyrzutów sumienia.

  • Manipulator na początku potrafi być bardzo miły, ale kiedy ofiara mu zaufa pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Jest bardzo pewny siebie, szybko skraca dystans, uwodzi, mówi komplementy, sprawia wrażenie, że Cię rozumie i słucha.
  • Mało mówi i więcej słucha, dzięki temu może przekonywać Cię, że nadajecie na tych samych falach, bo przecież tak się pięknie złożyło, że on lubi to samo co Ty, ma podobne odczucia czy doświadczenia.
  • Na tym etapie wyciąga od Ciebie jak najwięcej istotnych dla niego informacji, żeby mógł niebawem lepiej Tobą manipulować. Tak jak pisałam dużo słucha i wypytuje o wiele rzeczy.
  • Próbuje wzbudzić w Tobie litość i współczucie. Opowiada jaki to on jest biedny, jak ogromne ma problemy, trudne doświadczenia za sobą, jak bardzo cierpi i ile krzywdy doznał w życiu. Może także zrzucać na Twoje barki swoje problemy.

Po tym czasie, kiedy Ty mu zaufasz i Twoja czujność będzie uśpiona manipulator w końcu może zdjąć maskę i pokazać jaki jest naprawdę.

  • Manipulator zaczyna drwić, komentować, czasami za pomocą ironii i sarkazmu w celu zranienia Ciebie. Po prostu to Ty nie rozumiesz jego żartów i jeśli Cię to uraziło, to coś jest z Tobą nie tak. Są to przykre uwagi, złośliwe docinki, pogróżki, zgryźliwość.
  • Zachowuje się jak 'szkodnik’, który oczywiście niechcący i przez przypadek niszczy, tłucze, łamie, gubi i to akurat Twoje ulubione rzeczy. Przecież niechcący stłukł Twój ulubiony kubek! Puścił za szybko drzwi, kiedy miałaś zajęte ręce i wchodziliście razem do domu? To nie jego wina, za wolno przechodziłaś.
  • Manipulator wiecznie obwinia swoją ofiarę i wszystko co ona zrobi jest źle i nie tak.

Manipulator sprawia, że ofiara często nie potrafi rozpoznać w jakiej jest relacji i obwinia siebie za to. Manipulacja często pojawia się w związkach i osoba manipulowana nie potrafi odejść, ma nadzieję, że partner się zmieni i niedługo będzie wszystko dobrze. Tym bardziej, że manipulator widzi pojawiające się wątpliwości i potrafi znów uwodzić i być miły. Wie, jak wzbudzić strach w ofierze, poczucie winy i wątpliwości, a także jak uśpić czujność. Dodatkowo uzależnia od siebie ofiarę i odcina od bliskich osób. Przykładowo jest zły i obrażony, że wyszedłeś gdzieś wczoraj wieczorem z przyjaciółmi. Nie powie tego wprost, ale swoim zachowaniem daje do zrozumienia wiele. Generalnie działa w taki sposób, że potrafi hipnotyzować i ofiara dosłownie traci rozum! Zdarza się nawet, że ofiara posiada wiedzę o manipulatorach, a i tak wpada w ich sidła!

Manipulatorzy nienawidzą radości, spokoju i szczęścia. Za wszelką cenę chcą to zniszczyć w ofierze, bo sami nie potrafią tego odczuwać.

Jak możesz już na samym początku rozpoznać manipulatora?

  • Dość szybko wkracza do Twojego życia, np. dopiero co się poznaliście, a on już chce poznawać Twoją rodzinę, zamieszkać razem, a zaraz potem wspomina już o ślubie czy założeniu rodziny.
  • Jeśli widzisz, że nowo poznana osoba mało mówi i ciągle Ciebie słucha, to sam zadawaj więcej pytań i sprawdzaj potem czy za jego słowami idą czyny.
  • Zaczyna Ciebie wykorzystywać i wyciągać pieniądze.

Czy spotkałeś kiedykolwiek taką osobę? Ja staram się mieć otwarte oczy i od razu uciekać od takich toksycznych osób!

Wiedzę czerpałam z książki „Jak nie dać sobą manipulować”. Autor: Christel Petitcollin.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim instagramie. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne – zapraszam! 🙂

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz