Rozwój osobisty Zdrowie psychiczne

Czy psychoterapia pomaga? Czy warto iść na psychoterapię? Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Jakiś czas temu pisałam na instagramie o tym, że zdecydowałam się pójść na psychoterapię. Wiedziałam, że ten temat zainteresuje wiele osób. Nie da się oddzielić naszego ciała od psychiki, ponieważ jest to silnie ze sobą powiązane. I nawet jeśli sięgałbyś po najlepszą ekologiczną żywność, uprawiał codziennie sport, nie jadł cukru i słodyczy, a nie zadbasz o swoje zdrowie psychiczne to szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Mam zamiar głośno mówić o psychoterapii, ponieważ nadal wiele osób myśli, że na PT chodzą tylko osoby chore psychicznie lub z innymi zaburzeniami. Ależ to jest krzywdzące! TO NIE PRAWDA. Sama przez długi czas bałam się pójść, bo tak myślałam.

Czy psychoterapia pomaga?

Sama wcześniej zastanawiałam się nad tym czy psychoterapia pomaga. I cieszę się bardzo, że dziewczyny, które obserwuje na instagramie zaczęły o tym mówić. Psychoterapia pomaga uporać się z wieloma problemami. Co ciekawe, ja dopiero na spotkaniach dowiedziałam się, że takie mam. Na każdego człowieka środowisko wychowawcze ma przeogromny wpływ. Dzięki PT zaczynasz patrzeć na świat swoimi oczami, porzucasz różne schematy wyniesione z domu rodzinnego. Zaczynasz żyć po swojemu, odkrywasz na nowo świat!!!! To jest coś pięknego! Możesz odetchnąć i zrzucić ten bagaż. Jednak, żeby zdecydować się na PT potrzeba ogromnej siły. PT to nie słabość jak niektórzy twierdzą. To ogromna siła! Ja nawet nie wiedziałam, że ten proces będzie tak cholernie bolesny i ciężki. Jestem z siebie dumna i nie żałuje.

– > Nie bój się zgłosić do specjalisty i nie rozmyślaj o tym, że się ośmieszysz. To już specjalista zdecyduje o tym czy naprawdę potrzebujesz pomocy czy nie.

Wynosimy wiele schematów z domu rodzinnego. Nie podejmujemy własnych decyzji, są one determinowane właśnie tym, w jakim domu dorastaliśmy i w jaki sposób wychowali nas rodzice. Powielamy ich sposób myślenia i patrzenia na świat. Psychoterapia pozwala się od tego uwolnić i żyć na swój rachunek, samodzielnie podejmować decyzje, być wolnym człowiekiem i umiejętnie stawiać granice w swoim życiu. Psychoterapia to jest jedna z lepszych inwestycji w swój samorozwój. Nawet czytając książki motywacyjne nie będziesz w stanie wejść tak głęboko i odkryć pewnych rzeczy. Dowiesz się dlaczego zachowujesz się w taki sposób, dlaczego tak reagujesz na pewne sytuacje w swoim życiu. Odkryjesz źródło swojego lęku czy strachu. Lepiej poznasz siebie. Nauczysz się samoregulacji i zaczniesz pracować ze swoimi emocjami. Będziesz mieć lepszy związek i relacje w życiu.

Psychoterapia to także inwestycja w zdrowie, ponieważ emocje są podłożem wielu chorób. Pisałam o tym tutaj -> Gdzie szukać przyczyn swoich chorób i dolegliwości? Dieta to nie wszystko.

Ja długo szukałam psychoterapeuty. A sama psychoterapia to bardzo trudny proces. Nie ma co się oszukiwać, rozdrapujemy pewne rany, otwierają nam się oczy, zaczynamy wiele rzeczy rozumieć. Niektóre sesje są przyjemniejsze, niektóre bardzo bolesne, a niektóre wkurzające, bo zdajesz sobie sprawę z tego, w jakim bagnie siedziałeś cale życie. Po sesji boli Cię ciało, nogi, czasem głowa, a czasem kręgosłup. Bywało tak, że kilka dni płakałam i musiałam odwołać wszystkie spotkania. Cieszę się, że w końcu się zdecydowałam. To była jedna z lepszych decyzji w moim życiu. I co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na PT. To nie powód do wstydu! Potrzeba ogromnej odwagi i siły, żeby zdecydować się na PT.

Uważam ze terapia to cudowna rzecz! Pracujesz sam na sam z osobą, która zajmuje się tylko Tobą, Twoimi problemami i Twoim życiem. Śmiało mogę stwierdzić, że terapia zmienia totalnie moje życie. To jest nowa jakość życia!

Czytanie książek, a psychoterapia

Oprócz PT w ostatnim czasie czytam książki z zakresu zdrowia psychicznego. I tak naprawdę to od nich wszystko się zaczęło. Pamiętam jak sięgnęłam po książkę: „Jak przestać się martwić i zacząć żyć„. Na zawsze pozostanie w moim sercu, ponieważ była przełomowa! Zrozumiałam, że przejmuję się pierdołami, które nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Tracę energię i zdrowie na martwienie się o rzeczy, które prawdopodobnie nigdy się nie wydarzą. Nie żyję tu i teraz, nie doceniam tego co mam. Znajduję problemy tam gdzie ich nie ma. Nie wyobrażam sobie teraz życia bez książek natomiast tylko na terapii możesz sięgnąć głębiej. Książki również pomagają mi zadbać o zdrowie psychiczne. Jednak nie byłabym w stanie odkryć tyle rzeczy bez terapii.

Czy warto iść na psychoterapię? Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę? 

TAK! Czasem ludzie pytają czy nie szkoda mi pieniędzy na psychoterapię. Absolutnie nie! To są najlepiej wydane pieniądze w moim życiu. Ludzie wydają jeszcze większe pieniądze na głupoty i nikt się ich nie pyta czy nie szkoda im pieniędzy. A kiedy ktoś robi coś dla siebie to jest taki szok i zdziwienie.

Psychoterapia to najlepsza forma rozwoju osobistego. Polecam!!!

Jedna sesja to koszt 100-200 zł. Czas terapii jest uzależniony od wielu czynników. U każdego to będzie wyglądało inaczej. Jeden przepracuje wszystko w rok drugi w kilka lat. Czasem potrzeba tylko kilku miesięcy. Kwestia indywidualna.

! Na co warto koniecznie zwrócić uwagę? Twój terapeuta powinien korzystać z superwizji oraz ukończyć kurs akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Nie bój się zmienić terapeuty jeśli czujesz, że tego potrzebujesz. Nie od razu udaje się trafić na odpowiednią osobę.

P.S. Nie podaję namiarów na mojego PT. Tę informację chcę zostawić dla siebie 🙂

Jak być szczęśliwym człowiekiem, mieć lepsze życie i dbać o zdrowie psychiczne? Dużo o tym piszę na insta! Zapraszam! <3

9 komentarzy

 • Reply
  Karolina
  6 sierpnia 2020 at 21:49

  To niesamowite, Twój wpis o przeczytałam dokładnie w momencie, kiedy zaczęłam zastanawiać się nad pójściem na psychoterapię. Też jestem z Lublina i zaczynam szukać psychoterapeuty. Czym powinnam się kierować przy tych poszukiwaniach? Na co powinnam zwracać uwagę? Dziękuję za podpowiedź i życzę powodzenia 🙂

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   7 sierpnia 2020 at 17:18

   WOW! 🙂 Ale miałam wyczucie 🙂 Ja szukałam chyba ze 2 lata i do jednego nie było miejsc, potem do drugiego. Poszłam do trzeciego i od razu poczułam, że to jest to 🙂 Szukaj w wielu miejscach, poczytaj więcej o danej osobie i nie bój się iść na spotkanie. Jeśli nie będzie chemii będziesz szukać dalej 🙂

  • Reply
   Kaja
   21 sierpnia 2020 at 07:42

   Przede wszystkim polecam pójść na NFZ. Owszem, czeka się, ale masz wtedy pewność, że dostaniesz prawidłową diagnozę od lekarza psychiatry, a potem zajmie się Tobą fachowiec i przeprowadzi terapię w nurcie, który odpowiada Twojej diagnozie. Chodzi o to, żeby pacjent wyszedł zdrowy, że się tak wyrażę. W przypadku terapii prywatnej możesz trafić na fachowca, który prowadzi terapię w nurcie, który akurat jest nieodpowiedni do Twoich dolegliwości i tyko stracisz pieniądze, chociaż zajmował się Tobą będzie fachowiec. Jeśli jednak wolisz iść prywatnie to zwróć uwagę, czy terapeuta/ka jest po studiach psychologicznych oraz ma certyfikat któregoś z towarzystw skupiających psychiatrów i psychoterapeutów. Może też być w trakcie robienia takiego certyfikatu. Poza tym ważne jest też, by korzystała z superwizji. Trzeba to sprawdzić przed pierwszą wizytą. Potem ważne jest podejście do pacjenta, czy takie Ci pasuje oraz czy jesteś w stanie tej osobie zaufać. Bo relacja pacjent-terapeuta odgrywa dużą rolę w terapii. Powodzenia!

 • Reply
  Klaudia Jaroszewska - Koci Punkt Widzenia
  10 sierpnia 2020 at 09:31

  Ja czytając „Jak mniej myśleć” zauważyłam, że faktycznie jestem trochę inna. Na psychoterapię się na razie nie wybieram, ale w przyszłości jej nie wykluczam. może nadejdzie taki moment, w którym uznam, że jest mi potrzebna 😉

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   10 sierpnia 2020 at 11:30

   Jasne. Też nie każdy musi iść na PT. Trzeba poczuć, że jest mi to potrzebne 🙂

 • Reply
  Gosia
  17 października 2020 at 22:04

  A polecasz jakieś tytuły książek na temat zdrowia psychicznego?

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   28 października 2020 at 15:30

   polecam zajrzeć na mojego insta 🙂 tam pokazuje i często na instastory 🙂

   • Reply
    Kaśka
    12 czerwca 2022 at 21:52

    Psychoterapia super sprawa. Aktualnie jestem po psychoterapii grupowej i mając porównanie z psychoterapia indywidualna, stanowczo polecam grupową. Dzięki PT poukładałam sobie wiele rzeczy, o których w ogóle nie miałam pojęcia, że są takie istotne. Na szczęście trafiła mi się bardzo współczująca, wyrozumiała i wrażliwa grupa, każdy dał coś od siebie i ciężko było się żegnać zarówno z terapiá, grupą jak i psychoterapeutami. Jeden z lepszych okresów w moim życiu z polecam każdemu kto chcę zgłębić swoje wnętrze i dojść do przyczyn swoich problemów i niepowodzeń.

    • Reply
     Gosia - Korzystamy z natury
     13 czerwca 2022 at 16:11

     Ooo, a ja byłam kiedyś na grupowej i nie skorzystałam tak jak na indywidualnej 🙂 Ale super, że napisałaś o swoim doświadczeniu – trzeba szukać dla siebie najlepszego rozwiązania 🙂

  Napisz komentarz