Zdrowie psychiczne

Jak przestać się martwić? Książka, po którą warto sięgnąć na początku Nowego Roku

Nowy rok, nowa ja, nowe postanowienia … skąd ja to znam? Początek roku to czas, kiedy właściciele siłowni mogą liczyć na spory zarobek. Ja dość sceptycznie podchodzę do takich postanowień noworocznych. Raczej nie robię postanowień, a wyznaczam sobie cele, rozpisuję plan na cały rok, myślę nad czym chciałabym się skupić w danym roku. Jednak koniec i początek roku to czas podsumowań. Ja dzisiaj chciałabym polecić Wam książkę, po którą moim zdaniem sięgnąć powinien każdy. I to nie raz. To jest taka pozycja, do której warto wracać. Wydajesz jednorazowo 20 zł, bo tyle kosztuje książka. Natomiast, dzięki niej możesz zmienić swoje życie i co najważniejsze … zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Zamartwianie się to nałóg, z którym trzeba walczyć. Ten nałóg niszczy nie tylko nasze życie, ale i przede wszystkim zdrowie. Dlaczego akurat teraz zdecydowałam się napisać recenzję książki? Na początku każdego Nowego Roku mamy dużo motywacji do tego, żeby działać i coś zmienić w życiu. Jasne, można ją przeczytać i w ciągu roku – ja czytałam w wakacje. Jednak znów powracam do niej właśnie w styczniu.

Jak przestać się martwić?

Ja na to pytanie Ci nie odpowiem natomiast autor świetnie sobie z tym poradził. Nie skupia się tylko i wyłącznie na skutkach ubocznych zamartwiania się. Daje naprawdę bardzo konkretne wskazówki i zasady dotyczące tego co należy zrobić, żeby w końcu porzucić zamartwianie się. Już sama świadomość tego, jak można zniszczyć sobie zdrowie ciągłym zamartwianiem się pomaga. Przecież negatywne myślenie wpływa na nasze samopoczucie i przez to czujemy się nierzadko fatalnie. Nie mamy siły, boli nas głowa i brzuch, mamy obniżony nastrój itd. To wszystko także wpływa na jakość naszego życia. Nie tylko sposób odżywiania się.

Autor pisze:

Ci, którzy nie potrafią walczyć ze zmartwieniem, umierają młodo.

Autor w książce wspomina o tym, że połowa łóżek szpitalnych zajmowana jest przez ludzi cierpiących na choroby psychiczne. A jakie są konkretne przyczyny tych wszystkich chorób? Stres, niepokój, zamartwianie się, strach czy frustracja.

Mamy problem z docenianiem małych rzeczy, nie cieszymy się z tego co mamy, poświęcamy się całkowicie pracy, a nie potrafimy zadbać o siebie i o własne zdrowie psychiczne. Zamiast pozytywnie myśleć, oczekiwać dobrego to my cały czas się zamartwimy, przejmujemy rzeczami, które najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzą lub nie mają większego znaczenia w naszym życiu. Nie żyjemy tu i teraz.

Jeden z najtragiczniejszych przejawów ludzkiej natury to skłonność do odkładania życia na później. Wszyscy marzymy o jakichś bajkowych różanych ogrodach gdzieś za horyzontem zamiast po prostu cieszyć się różami, które zakwitły właśnie pod naszym oknem.

Dale Carnegie, Cytat z książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Jak porzucić nałóg zamartwiania się i jak rozwiązywać problemy?

W książce znajdziemy dużo bardzo ciekawych historii. Te prawdziwe opowieści osób pokazują, że nie tylko my zmagamy się z wieloma problemami. Autor na konkretnych przykładach ukazuje skutki uboczne zamartwiania się. Co ciekawe, przedstawione przez niego zasady rozwiązywania problemów i sposoby na pozbycie się zmartwień są precyzyjnie określone. Nie znajdziemy tam porady typu: nie martw się, bo szkoda zdrowia. Dostajemy na tacy wypisane po kolei poszczególne zasady. Czyli, kiedy pojawia się jakieś zmartwienie czy problem zrób to i to. Sam konkret.

To jest książka, do której trzeba i warto powracać. Jednorazowe przeczytanie książki nie wystarczy. Ale czy zmiana myślenia następuje szybko? No nie. Trzeba włożyć w to trochę wysiłku, trzeba popracować nad sobą i zdecydowanie dać sobie trochę czasu. A z własnego doświadczenia wiem, że jest to wykonalne. Jednak ta droga do zmiany myślenia trwała u mnie dobrych kilka lat.

Książkę kupiłam na znak.com.pl za około 20 zł 🙂

8 komentarzy

 • Reply
  karton
  27 stycznia 2020 at 14:40

  Uwielbiam jego książki. Jeszcze podoba mi się jak pojednać sobie ludzi i pozyskać przyjaciół 😉

  • Reply
   Gosia
   27 stycznia 2020 at 15:07

   Już mam kupioną i czeka w kolejce 🙂

 • Reply
  Błażej Bogdanowicz
  29 stycznia 2020 at 11:34

  Książka dla mnie 🙂 Czasami myślę, że tylko ja się tak wszystkim zamartwiam, ale widzę, że nie jestem sam 🙂

 • Reply
  Klara
  30 stycznia 2020 at 12:27

  oj powinnam chyba zajrzeć do tej książki bo naprawdę ostatnio u mnie mnóstwo zmartwień… ale oby nowy rok przyniósł tylko coś lepszego po tych smutkach 🙂

 • Reply
  Koko
  8 lutego 2020 at 16:10

  Szkoda, że nie podalas chociaz kilku sposobów na pozbycie się zamartwiania.

  • Reply
   Gosia
   8 lutego 2020 at 17:12

   Pomyślę o takim wpisie :))

 • Reply
  Judyta | Blogowanie przy kawusi
  25 lutego 2020 at 09:57

  Czytałam, jest świetna. Do tego dołożyłabym Potęgę Podświadomości J.Murphy, bardzo dobra pozycja.

 • Reply
  Agape
  3 października 2020 at 21:00

  Hej. Czytałem akurat dwie, ale jedna lepsza od drugiej. Polecam 🙂
  Polecam także chodzenie boso, super sprawa. My rodzinnie chodzimy boso 🙂

 • Napisz komentarz