Zdrowe odżywianie

Oczyszczanie organizmu z toksyn – czy warto? W jaki sposób możesz zrobić sobie krzywdę?

Jakiś czas temu dostałam propozycję współpracy od firmy produkującej soki oczyszczające organizm. Detoks polega na tym, że pijemy przez kilka dni tylko i wyłącznie soki. Odmówiłam i uważam, że można sobie zrobić niezłą krzywdę takim produktem. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że mam problemy z gospodarką cukrowo-insulinową. Przy insulinooporności soki nie są wskazane. Tym bardziej soki owocowe, które zawierają sporo cukru i pozbawione są błonnika. Mam wrażenie, że jest jakaś moda na oczyszczanie organizmu z toksyn, kilkudniowe detoksy czy jakieś restrykcyjne diety. I właśnie dziś chciałabym wypowiedzieć się na ten temat. Czy oczyszczanie organizmu ma sens?

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Jesz mało wartościowe produkty, sięgasz po przetworzoną żywność i BUM! Detoks, który sprawi, że staniesz się piękna, młoda i zdrowa. Soki, koktajle, głodówki i inne sposoby na oczyszczanie organizmu to moim zdaniem zły pomysł. Dlaczego? Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia, odpowiednio się odżywiasz to Twój organizm sam się oczyszcza. Twój organizm nie oczyści się w kilka dni. Będąc na detoksie spożywasz mniej kalorii, a to zdecydowanie nie służy zdrowiu. Twoja wątroba pracuje 24h na dobę i przy odpowiednim wsparciu z Twojej strony naprawdę poradzi sobie sama.

Niektórzy myślą, że kilkudniowe oczyszczanie zdziała cuda. A wiesz co tak naprawdę działa? Dbanie o własne zdrowie cały czas. Żaden krótki czy dłuższy detoks nie pomoże jeśli codziennie masz gdzieś swoje zdrowie. Słodycze, 5 kaw dziennie, zero wody, zero ruchu, stres, zamartwianie się, mała ilość owoców i warzyw w diecie, przetworzona żywność to tylko kilka rzeczy, które utrudniają pracę wątroby i jelit.

Moje doświadczenie związane z detoksem

Sama po sobie widziałam, że proces oczyszczania organizmu to maraton, a nie sprint. Z miesiąca na miesiąc zauważałam coraz lepsze efekty. Widziałam jak powoli poprawia się stan cery i skóry, jak odzyskuję siły, jak przestaje mnie boleć brzuch i jelito. Widziałam też, że coraz lepiej przechodzę miesiączkę i owulację. Natomiast to był i jest proces. Nie osiągniesz tego za pomocą jakiejś głupiej głodówki czy koktajlu zamiast posiłku. Wystarczy post nocny – ok. 12h między kolacją, a śniadaniem. Czyli wcześniejsze jedzenie ostatniego posiłku. No i 3-4 posiłki w ciągu dnia bez podjadania. Czyli post nocny i posty dziennie to już naprawdę bardzo dużo 🙂

Jak możesz wspierać swój organizm?

CZYSTA MICHA proszę Państwa 🙂

  • duużo wody w ciągu dnia
  • ograniczenie kawy i czarnej herbaty, sięganie po napary ziołowe
  • warzywa i owoce – sięgaj po wszystkie warzywa i owoce, które są dostępne; niech Twoja dieta będzie różnorodna
  • nie zapominaj o wspaniałych właściwościach czosnku i cebuli <3
  • higiena snu, wysypianie się, trzymanie rytmu dobowego
  • dbanie o zdrowie psychiczne
  • zielone koktajle! 🙂
  • sport i ruch!
  • ograniczenie do absolutnego minimum cukru, słodyczy (czytajcie składy, bo producenci dodają do wielu produktów cukier!)

Ja z polecenia dietetyka odstawiłam nabiał i gluten. Dlaczego coraz więcej osób nie może jeść glutenu i ma nietolerancję? Żywność jest teraz bardzo przetworzona, a szczególnie zboża. Zawartość glutenu jest coraz większa i nasz organizm nie jest w stanie sobie z tym poradzić! Sięgam czasem po produkty z glutenem, np. ekologiczny makaron z mąki razowej orkiszowej. Niestety nabiał jest także przetworzony i nie ma nic wspólnego z tym nabiałem, który spożywaliśmy kiedyś.

Nie lubię określenia JESTEM NA DIECIE. Na jakiej diecie? To jest po prostu mój styl życia, moja codzienność. Szanuję swoje ciało i tak właśnie dbam o swoje zdrowie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak pić więcej wody?? 💦 . U mnie sprawdza się jedna metoda. Jak nie podstawie sobie pod nos wody to nie ma mowy, że wypije 1.5l dziennie 🤣 Idę pakować paczki biorę wodę ze sobą, pracuje przy kompie stawiam wodę obok lapka, jadę na miasto biorę wodę ze sobą. I tylko to się u mnie sprawdza 😁 Natomiast walka codziennie trwa 🙈 . A Wy pijecie sporo wody w ciągu dnia czy też macie z tym problem? . #pijewode #zdrowytrybzycia #zdroweodżywianie #zdroweodzywianie #zdrowie #zdrowo #dbamosiebie #dbamozdrowie #poradydietetyczne #zdrowystylzycia #zdrowystylżycia #zdrowojem #jemzdrowo #lato2020 #zdrowadieta #zdrowenawyki #zdrowewybory #motywacjadodziałania #samozdrowie #wiemcojem #zdrowejedzenie #zdrowakuchnia #zdrowienatalerzu #zdrowadieta #zdrowoikolorowo #zdrowokolorowo #zdroweodchudzanie

Post udostępniony przez Małgorzata Świech (@korzystamy_z_natury)

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz