Zdrowie Zdrowie psychiczne

Gdzie szukać przyczyn swoich chorób i dolegliwości? Dieta to nie wszystko…

Kilka lat temu rozpoczynałam swoją przygodę ze zdrowym stylem życia i na początku skupiłam się głównie na zdrowej diecie. Zobaczyłam jak duży wpływ ma dieta na zdrowie psychiczne i fizyczne. To było dla mnie ogromne odkrycie. Później zaczęłam bardziej się edukować, poszłam na psychoterapię i zaczynałam rozumieć jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Kiedy już wydawało mi się, że naprawdę dużo wiem wkroczyły dwa inne tematy, o których dziś będę pisać. I tak oto zrozumiałam, że dieta to 50% sukcesu, a drugie 50% to zdrowie psychiczne.

Gdzie warto poszukać przyczyn swoich chorób i dolegliwości?

-> Tak jak napisałam na wstępie, dieta ma także ogromne znaczenie, ale być może to o czym napiszę, będzie brakującym elementem, który pomoże Ci odkryć przyczynę Twoich problemów zdrowotnych.

Psychobiologia

Psychobiologia to dość nowa dziedzina nauki, która pokazuje nam, że za wieloma chorobami i dolegliwościami stoją emocje. Trudne doświadczenia, traumy, stresory, obciążenia emocjonalne powodują różne dolegliwości w naszym ciele. Manifestując objawy chorobowe, nasz organizm sobie radzi z trudnymi emocjami czy jakimiś wewnętrznymi konfliktami. Na początku ciężko mi było w to uwierzyć. Potrzebowałam trochę czasu, żeby to sobie ułożyć w głowie. Zdawałam sobie sprawę z tego, że zdrowie psychicznie jest ogromnie ważne, ale psychobiologia pokazała mi to jeszcze bardziej dosadnie.

Traumy odziedziczone po przodkach

Niestety według psychobiologii nie na wszystko mamy wpływ, a pewne traumy są dziedziczone i przekazywane z pokolenia na pokolenie, nawet w genach. Jednak już sama wiedza o tym, pozwala choć trochę się uwolnić i przerwać ten łańcuch. A więc nie tylko wychowanie i dzieciństwo ma na nas ogromny wpływ.

Przebywanie z osobami, które są toksyczne, brak możliwości wypowiedzenia swojego zdania i wyrażenia złości, zablokowane i tłumione emocje, związek z toksycznym partnerem, trudne relacje rodzinne, stresujące miejsce pracy, udawanie kogoś kim się nie jest, brak możliwości bycia sobą – to tylko kilka przykładów. To wszystko ma ogromny wpływ później na nasze życie i zdrowie. Ja porównywałam sobie moje dolegliwości z dzieciństwa i w większości zgadzały się z wnioskami ekspertów od psychobiologii. Jeśli masz otwartą głowę i chcesz dowiedzieć się więcej, to podsyłam stronę, na której masz wymienione różne dolegliwości i choroby, a także ich przyczyny według psychobiologii -> Totalna-biologia.pl.

A jeśli chodzi o dziedziczone traumy to polecam książkę „Nie zaczęło się od Ciebie”. Najnowsze badania pokazują, że możemy dziedziczyć traumy nawet pradziadków! Niektóre osoby mogą już nie żyć, a my nadal nosimy te trudne doświadczenia w genach.

Kosmos, prawda? :O

Moja choroba skóry, Atopowe Zapalenie Skóry – przykład

Zmiana diety w moim przypadku przyniosła fantastyczne efekty natomiast przez te kilka lat obserwuję siebie i widzę, jak silnie moja skóra reaguje na różne emocje i stres. I choćbym odżywiała się wzorowo, brała suplementy to i tak to nie wygra z silnym stresem, trudnymi emocjami czy nieprzepracowanymi doświadczeniami. Jednak wiem, że nie wszystko od razu można zmienić, odkryć czy przepracować. To jest proces i warto dać sobie duuuużo czasu na to.

Tak ogromne znaczenie i ogromny wpływ na nasze zdrowie ma to, co znajduje się w naszej głowie. Wszystkie emocje, które wypieramy, zajadamy, od których uciekamy, traumy, nieprzepracowane trudne doświadczenia. A do tego życie w strachu przed tym, co inni powiedzą, udawanie kogoś kim się nie jest, robienie czegoś wbrew sobie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego jak jest to ważne! Te wszystkie napięcia są przyczyną wielu, ale to wielu chorób i dolegliwości!

Pisząc w tytule tego artykułu choroby mam na myśli dolegliwości psychiczne i fizyczne. Temat jest tak obszerny, że niestety nie dam rady dokładnie go tutaj opisać. Tym bardziej, że każdy z nas boryka się z czymś innym i musi na własną rękę poszukać informacji. Korzystaj z Google i książek.

Czasami już samo odkrycie, które emocje powodują dane dolegliwości lub jakie schematy rodowe powielamy dużo daje i jest bardzo uwalniające. Ja tak miałam wiele, wiele razy!

Zapraszam na mój Instagram. Poruszam tam dużo takich tematów, polecam książki, kosmetyki, ubrania z dobrym składem, dobre produkty spożywcze. No znajdziesz tam sporo fajnych inspiracji!

🙂

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz