Zdrowie psychiczne

Przykłady przekraczania granic – najczęściej występujące sytuacje

Ostatnio wstawiłam na swój instagram filmik, w którym opisywałam przykłady przekraczania granic przez inne osoby. Nie wszyscy śledzą mnie na insta, a więc postanowiłam napisać o tym także na blogu. Ja przez dłuższy czas w swoim życiu nie miałam takiej wiedzy i niestety pozwalałam, żeby inni mnie wykorzystywali i przekraczali moje granice. Dlatego teraz chcę dzielić się swoją wiedzą, która jest po prostu bezcenna.

Pamiętaj! Jeśli zaczynasz stawiać granice i dbać o swoje potrzeby to dla niektórych osób może to być ogromnym zaskoczeniem. Niektórzy moi bliscy także potrzebowali czasu, żeby zaakceptować i przyzwyczaić się do pewnych zmian. A niektórzy nie potrafili tego zrobić. Do Ciebie należy decyzja czy będziesz pozwalać na dalsze przekraczanie granic czy ograniczysz z nimi kontakt.

Przykłady przekraczania granic:

Udzielanie dobrych rad – przykład z mojego życia: naciskanie i namawianie do szukania męża i macierzyństwa za każdym razem kiedy rozmawiamy! Naciskanie na etat, pomimo tego, że postanowiłam założyć własną firmę.

Narzucanie swojego zdania i przekonanie o tym, że dana osoba wie co jest najlepsze dla Ciebie

Mówienie co masz robić

Tutaj oczywiście chodzi o sytuacje, w których nie pytamy kogoś o poradę czy pomoc. Ta osoba sama z siebie zaczyna to robić.

Przymus robienia tego, czego oczekuje ktoś od Ciebie – to bardzo często występuje w relacji rodzic – dziecko. Dorosłe już dzieci boją się powiedzieć prawdę czy zrobić po swojemu, ponieważ obawiają się reakcji rodziców i zależy im na ich akceptacji. Dziecko robi to, czego oczekują od niego rodzice, bo wie, że jak zrobi inaczej to rodzice nie będą zadowoleni.

Wymuszanie na Tobie czegoś

Oczekiwanie tego, że zawsze będziesz dostępny i niezadowolenie, kiedy odmówisz pomocy

Myślę, że wiele razy w życiu byłeś w takiej sytuacji. A może to Ty przekraczałeś czyjeś granice? Warto wiedzieć jeszcze jaka emocja pojawia się, kiedy ktoś przekracza Twoje granice – złość. To bardzo potrzebna emocja, często wypierana od dzieciństwa. Warto pozwolić jej wybrzmieć i słuchać siebie. Przyglądaj się temu, co czujesz, czy pojawia się dyskomfort, złość, jakiś nacisk ze strony drugiej osoby.

Gdybym jakiś czas temu nie postawiła swoich granic, dosłownie nie miałabym swojego życia.

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz