Zdrowie psychiczne

4 rzeczy, które każdego dnia niszczą Cię bardziej niż niezdrowa żywność – cz. 2

Ponad dwa lata temu opublikowałam na blogu wpis, który do tej pory bije rekordy wyświetleń. Po tych dwóch latach postanowiłam stworzyć drugą część. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego wpisu to polecam nadrobić. Link będzie na dole wpisu. A ja dziś zapraszam do lektury, która mam nadzieję znów skłoni Cię do przemyśleń i wprowadzenia pewnych zmian w życiu.

4 kolejne rzeczy, które niszczą Twoje zdrowie

Noblistka z dziedziny biologii, Elizabeth Blackburn wraz ze swoim zespołem naukowców odkryła 5 schematów myślowych, które powodują szybsze starzenie się organizmu. Pisząc szybsze starzenie się organizmu miała na myśli nie tylko wygląd, ale również utratę energii, siły, witalności oraz zapadanie szybciej na różne choroby. Jestem przekonana, że z tymi schematami masz problem, a ja dziś chcę Ci powiedzieć, że warto nad nimi pracować. Ja staram się to robić już od kilku lat i naprawdę widzę efekty 😉

Cyniczna wrogość – już jakiś czas temu postanowiłam ograniczyć kontakt z toksycznymi osobami, a dla mnie właśnie do tej grupy należą osoby cyniczne, zawistne i zazdrosne. Nie wiem czy masz z tym problem, ale teraz wiem, że takie zachowanie niszczy te osoby i zatruwa je od środka. Bycie złośliwym, szyderczym, stosowanie przemocy emocjonalnej za pomocą ironii i sarkazmu … czy tak zachowuje się szczęśliwa i zadowolona ze swojego życia osoba?

Pesymizm oraz ruminacje – czyli nadmierne analizowanie i rozmyślanie o zmartwieniach, problemach, takie przeżywanie tematów, do których już nie powinniśmy wracać, ciągłe analizowanie tych samych tematów. Dlatego tak bardzo polecam psychoterapię i przepracowanie trudnych doświadczeń. Warto się nad tym pochylić, a później już do tego nie wracać. Przerobienie i ułożenie pewnych spraw i myśli w głowie zabiera mnóstwo energii i taki proces terapeutyczny jest trudny, ale zdecydowanie warto to zrobić.

Jeśli chodzi o pesymizm to są badania, które pokazują, że optymiści cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem niż pesymiści. A jeśli masz problem z zamartwianiem się to polecam książkę, którą każdy powinien przeczytać -> Jak przestać się martwić i zacząć żyć?

Wypieranie myśli i uczuć – znasz co uczucie, kiedy dopadają Cię trudne emocje i próbujesz jak najszybciej się tego pozbyć? Im bardziej to wypierasz, tym mocniej one powracają. Często zagłuszamy swoje emocje, zamiast z nimi pobyć, oswoić się, przemyśleć skąd się biorą i co moje ciało chce mi przez to powiedzieć. Uciekamy w używki, internetowe życie, jedzenie. A właśnie chodzi o to, żeby tego nie robić i postarać się być bliżej siebie. Posłuchać co czuję, czego potrzebuję, co się dzieje w moim ciele czy głowie w danym czasie.

Błądzenie myślami czyli zatracanie się w swoich myślach, co uniemożliwia nam bycie tu i teraz. A takie błądzenie podnosi poziom kortyzolu, potęguje lęk, strach, pesymizm i nie pozwala się cieszyć dniem dzisiejszym. Każdego dnia mamy ogrom obowiązków i rzeczy do zrobienia. Warto zająć się tym, a przy tym praktykować wdzięczność. Bycie tu i teraz + regularna praktyka wdzięczności działają cuda!!!! Wiem, bo sprawdziłam 😉

Zapraszam Cię na Instagram. Znajdziesz tam dużo inspiracji 🙂 Na instastory poruszam dużo ciekawych tematów 🙂

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz