Zdrowie

W jaki sposób warto dbać o higienę jamy ustnej każdego dnia? 3 ważne kroki

Kiedy byłam studentką, zdecydowałam się na założenie aparatu ortodontycznego. To był czas, kiedy musiałam szczególnie dokładnie czyścić zęby i dbać bardzo dokładnie o higienę jamy ustnej. W tamtym momencie wyrobiłam nowe nawyki, które pozostały ze mną do dzisiaj. Już nie wyobrażam sobie używać tylko i wyłącznie szczoteczki w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowo zwracam szczególną uwagę na skład produktów, których używam. Jak wygląda moja codzienna higiena jamy ustnej?

Chciałabym jeszcze na wstępie dodać, że oprócz pielęgnacji, o której będę pisać, dbam o dietę (jem bardzo mało cukru i słodyczy), a także regularnie odwiedzam stomatologa. No i latem też łatwiej nabawić się nadwrażliwości zębów podczas picia zimnych napojów, stąd też postanowiłam przetestować produkty do wrażliwych zębów dwóch marek Pierre Fabre Oral Care: Elgydium i Eludril.

Krok 1 – dokładne około 2-minutowe mycie zębów dobrą pastą do zębów

Staram się zazwyczaj wybierać pasty do zębów z naturalnymi składnikami i szukam w składzie konkretnych substancji, które mają pozytywny wpływ na dziąsła i zęby, takich jak zioła i inne naturalne wyciągi. Aktualnie używam organicznej pasty do wrażliwych zębów ELGYDIUM BIO Sensitive. Zawiera argininę i cytrynian potasu. Opakowanie tej pasty jest bardzo nietypowe – to taka tuba, która mnie zaskoczyła w pierwszym momencie. Nadaje się do recyklingu, a podczas jego produkcji zużywa się mniej CO2 i mniej wody, a więc to jest dodatkowo na plus. Pasta ma postać przezroczystego żelu, delikatnie się pieni, ale naprawdę świetnie oczyszcza zęby. Pastę testowała także moja mama, która ma bardzo wrażliwe dziąsła i zęby. Obie jesteśmy na tak 🙂

Krok 2 – nitkowanie zębów

Niestety samo dokładnie mycie zębów nie wystarczy, żeby dobrze oczyścić zęby. Nitkowanie czyści dokładniej przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmu, czyli tam, gdzie nie dociera szczoteczka. A więc podczas wieczornej toalety nie może u mnie zabraknąć nici dentystycznej. Tym razem wybrałam nić z fluorem, który dodatkowo wzmacnia szkliwo. Kojarzycie może ten produkt? Elgydium Clinic – nić dentystyczna z fluorem.

Krok 3 – użycie płynu do płukania jamy ustnej

Dobry płyn pomaga dodatkowo oczyścić jamę ustną i pozbyć się ostatnich resztek pokarmowych, a także odświeża oddech i działa przeciwpróchniczo. Na rynku dostępne są różne produkty i każdy może wybrać coś dla siebie. Płyn do płukania jamy ustnej Eludril Classic używałam po usunięciu ósemek. Aktualnie, dzięki współpracy, mam przyjemność testować nowy płyn tej samej marki, tym razem do wrażliwych zębów – Eludril Sensitive. Płyn wzmacnia szkliwo, a także zawiera azotan potasu, który zmniejsza wrażliwość zębów. Nie zawiera alkoholu, jest naprawdę delikatny i ma dobry smak. W odróżnieniu od wersji Classic, który lekarz zalecił mi stosować okresowo po ekstrakcji ósemki, jest to płyn do codziennej pielęgnacji.

Produkty znajdziecie w aptece, a także pod tym linkiem -> KLIKNIJ TUTAJ.

Oczywiście oprócz tych wszystkich domowych kroków warto znaleźć czas na regularne wizyty u stomatologa, a dodatkowo raz na jakiś czas decyduję się na skaling i piaskowanie, czyli usuwanie kamienia nazębnego i czyszczenie dokładne zębów także w trudno dostępnych miejscach. Podczas tego zabiegu warto zapytać też higienistkę o profesjonalne produkty do higieny jamy ustnej, o których piszę.

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z marką Pierre Fabre Oral Care.

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz