Styl życia Zdrowie psychiczne

Nietypowe nawyki, które świetnie wpływają na zdrowie i sen. Poznaj te nawyki!

Wymyślając tytuł tego posta zastanawiałam się którego słowa użyć: nietypowe czy dziwne nawyki. Jednak pomyślałam sobie, że te nawyki wcale nie są dziwne. Może w dzisiejszych czasach dla wielu osób będzie to dziwactwem. Jednak prawda jest taka, że staram się powracać do starych zwyczajów, dzięki którym ludzie byli zdrowsi i lepiej się czuli. Nasze mózgi nadal nie potrafią dostosować się do nowej rzeczywistości, w której prowadzimy totalnie siedzący tryb życia, naświetlamy się więcej sztucznym niż naturalnym światłem oraz jemy za dużo i za często. To tylko kilka przykładów. Jakie nietypowe nawyki wprowadziłam niedawno do swojego życia? 🙂

Nietypowe nawyki, które świetnie wpływają na zdrowie

Wyłączanie wi-fi na noc i wynoszenie sprzętu z sypialni

Czy wiesz, że już sama obecność telefonu w sypialni skraca czas snu aż o godzinę? Wiele osób korzysta z telefonu przed snem i od razu po przebudzeniu sięga po telefon. To jest uzależnienie, z którym warto walczyć! Staram się nie korzystać z urządzeń w sypialni i nie wyobrażam sobie, że można mieć w pomieszczeniu, w którym się śpi telewizor. Coraz gorzej śpimy, coraz więcej osób cierpi na bezsenność, coraz więcej ludzi choruje! A dobry sen to jest podstawa i staram się o niego bardzo dbać.

Dodatkowo przeczytałam ostatnio, że promieniowanie z wi-fi także źle wpływa na sen i mam już taki nawyk, że każdego wieczoru wyłączam router. I serio lepiej wtedy śpię.

Przy okazji polecam ten wpis -> Jak się wysypiać i wstawać rano wypoczętym bez budzika?

Poranne naświetlanie się naturalnym światłem

Niestety nie mam domku na wsi, ale może kiedyś uda mi się coś kupić 🙂 Mieszkam w bloku i moje mieszkanie jest tak ustawione, że z samego rana słońce świeci od strony mojej kuchni. W okresie wiosenno-letnim otwieram okno i wystawiam twarz do słońca na kilka minut. Jesienią i zimą także staram się rano naświetlać i po śniadaniu wychodzę na zakupy czy na krótki nawet spacer. Mój mózg otrzymuje wtedy informację, że jest dzień. Poranne wystawianie twarzy do słońca fantastycznie wpływa na sen i rytm dobowy. Twój mózg wie, że dopiero za kilkanaście godzin powinien zacząć wytwarzać melatoninę. I oczywiście wieczorem koniecznie blokuję niebieskie światło! A wieczorna ekspozycja na promienie zachodzącego słońca także wpływa fantastycznie na sen i lepszą nocną regenerację.

Pracuję w domu, ale kiedy rano wychodzę do sklepu czy coś załatwić to nie zakładam od razu okularów przeciwsłonecznych lub moich korekcyjnych. Ważne, żeby wystawić twarz i oczy bez żadnych okularów.

Ruch podczas pracy

Ciekawa jestem ile kroków dziennie robisz. Wiesz, że kiedyś ludzie robili 15-20 tysięcy kroków dziennie? Wiem, że w dzisiejszych czasach ciężko jest dużo chodzić, bo wszystko jest blisko, są autobusy i samochody. Jednak staram się codziennie chodzić na spacery czy wysiąść kilka przystanków wcześniej.

Dodatkowo nie wyobrażam sobie już siedzieć kilka godzin w pracy bez ruchu. To fatalnie wpływa na kręgosłup i zdrowie, ponieważ my nie jesteśmy stworzeni do takiego siedzącego trybu życia. Staram się pracować na stojąco, w Ikea są nawet biurka przystosowane do takiej pracy! W ciągu pracy staram się wykonywać jakieś proste ćwiczenia na kręgosłup, przejść się po mieszkaniu, wyjść na chwilę na spacer, do sklepu itp.

Przyroda jest lekarstwem dla wszystkich chorób.

Hipokrates

Jeśli chcesz się lepiej czuć psychicznie i fizycznie, a także lepiej spać to ruszaj się, spędzaj więcej czasu w naturalnym środowisku, korzystaj z naturalnego światła. To są proste, darmowe rzeczy, o których tak wiele osób zapomniało. Obserwuję siebie i widzę, jak fantastycznie się czuję po dniu spędzonym wśród natury. Tak samo jest z rytmem dobowym. Ja to ma bzika na tym punkcie, bo wiem jaki to ma wpływ na moje zdrowie i samopoczucie.

Jak dbać o zdrowie, mieć lepsze życie i być szczęśliwym człowiekiem? Więcej o tym piszę na instagramie. Zapraszam!

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz