Styl życia Zdrowie Zdrowie psychiczne

Jak obniżyć poziom kortyzolu? 5 skutecznych sposobów!

W dzisiejszych czasach każdy z nas boryka się z wysokim poziomem stresu. Wiesz, że nawet pomyślenie o tym, że nadchodzi rata kredytu za mieszkanie podnosi poziom kortyzolu? Stres, szybkie życie, niedożywienie, niedospanie, problemy w pracy, w związku, finanse… to wszystko jest ogromnym stresem dla naszego organizmu. Oprócz ogólnego dbania o zdrowie psychiczne warto wiedzieć jeszcze jak codziennie obniżać poziom kortyzolu. Poznaj kilka skutecznych sposobów!

Jak obniżyć kortyzol?

Umiarkowana aktywność fizyczna – a więc uważaj na intensywną aktywność fizyczną jeśli czujesz, że masz wysoki poziom kortyzolu. Pamiętaj, że aktywność fizyczna przed snem źle wpływa na rytm dobowy i sen, ponieważ podczas aktywności podnosi się poziom kortyzolu. Wieczorem potrzebna jest nam melatonina, a nie kortyzol (czyli wyciszanie się).

Medytacja/joga/relaksacyjne ćwiczenia na macie/techniki oddechowe – fantastycznie wpływają na zdrowie psychiczne, niepokój, lęk, natłok myśli, stres.

Praktyka uważności – puzzle, kolorowanki, rysowanie/malowanie, prace w ogródku, sadzenie kwiatków na balkonie – wszystko co pozwala skupić Ci się totalnie na TU I TERAZ.

Przebywanie wśród natury/kąpiele leśne/własna działka – w tym korzystanie z naturalnego światła, wyjście z betonu, zieleń, natura – coś, co fenomenalnie wpływa na nasze zdrowie!

Suplementacja magnezu, witaminy C, witaminy D czy witamin z grupy B, kwasy omega-3, ashwaghanda – sama widzę jak połączenie diety, snu, suplementacji i wszystkiego o czym napisałam wyżej pięknie tonizuje mój układ nerwowy.

Oczywiście muszę dodać jeszcze, że oprócz tego warto dbać o sen i dietę – to podstawa. Jeśli tkwisz w toksycznym związku czy pracy to też warto pomyśleć o zmianach.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w zakładce ZDROWIE PSYCHICZNE.

A o tym, jak być szczęśliwym człowiekiem i mieć lepsze życie pisze dodatkowo na instagramie! Zapraszam 🙂

1 komentarz

  • Reply
    Renata
    6 czerwca 2023 at 10:33

    Mnie masaż bardzo wycisza, uspokaja, a przy tym obniża kortyzol! Mam na myśli takie domowe masaże, ale też profesjonalne, wykonywane w gabinetach fizjoterapeutycznych i po prostu u doświadczonych masażystów. Dopóki nie spróbowałam, to nie wiedziałam, że to tak leczniczo może działać na mój organizm.

  • Napisz komentarz