Styl życia Zdrowie psychiczne

Złe nawyki, które niszczą Twoje życie i zdrowie #2

Okej, czas na kolejny wpis odnośnie złych nawyków, które fatalnie wpływają na nasze życie i zdrowie. Co jeszcze warto zmienić? Nad czym popracować? Na co zwrócić uwagę? Pierwszą część wpisu podlinkuję na samym końcu 🙂

Złe nawyki, które warto porzucić

  • Niezwracanie uwagi na sygnały, które daje Ci Twoje ciało

Swoją pierwszą wizytę u dietetyka klinicznego pamiętam bardzo dobrze. To było dla mnie ogromne przeżycie i poważnie podeszłam do tego tematu. Podczas wywiadu powiedziałam coś w stylu: boli mnie głowa raz w miesiącu na kilka dni przed okresem i wtedy muszę wziąć tabletkę przeciwbólową. Dodałam, że to pewnie nie ważne, bo to TYLKO raz w miesiącu. Dla mojego dietetyka to był sygnał, że coś się dzieje i nie jest to normalne.

Czasem przyzwyczajamy się do tego, że jesteśmy wiecznie zmęczeni, boli nas brzuch czy głowa lub mamy inne dolegliwości. Bierzemy tabletkę i po sprawie. No nie koniecznie. Nie zwracamy uwagi na sygnały, które daje nam nasze ciało! Kiedyś myślałam, że zmęczenie, senność i brak sił to taka moja uroda. Okazało się, że to insulinooporność. Jednak, żebym mogła to odkryć musiałam znaleźć dobrego specjalistę i zawalczyć o siebie, bo kiedy powiedziałam o tym lekarzowi rodzinnemu zbagatelizował sprawę.

Czujesz się przy kimś spięty? Znów Twoje ciało daje Ci znać, że być może przebywasz z toksyczną osobą i/lub nie masz ochoty się z nią widzieć, a jednak się zmuszasz. Przykładów mogłabym pisać wiele natomiast zachęcam do wsłuchiwania się w siebie i swoją intuicję. Nie lekceważ sygnałów i pamiętaj, że one są po to, żeby pokazać Ci, że coś jest nie tak i warto się temu przyjrzeć.

  • Zaniedbywanie zdrowia psychicznego i siebie

Ja wiem, że dbanie o siebie bardzo często jest odbierane jako egoizm. Chociaż cieszę się, że im więcej mówi się o zdrowiu psychicznym tym bardziej ludzie zaczynają to rozumieć. Jednak jeśli nie zadbasz o siebie to jak będziesz się troszczyć o innych? Przeczytałam kiedyś, że jeśli nie zaczniemy od miłości do siebie to jak mamy kochać innych? Jak mamy dawać innym coś, czego sami nie mamy? W moim życiu zawsze to inni byli ważniejsi i ich sprawy. Później uczyłam się dbać o siebie i widzę, że to teraz owocuje, ponieważ nie stałam się egoistką, wręcz przeciwnie!

  • Porównywanie się z innymi

Czytając wiadomości i komentarze na instagramie widzę, że wiele rodziców popełniło ten sam błąd. Wieczne porównywanie swojego dziecka z innymi dziećmi. Okropny schemat, który później wiele osób wnosi do swojego dorosłego życia. I później zamiast się skupiać na sobie to tracimy energię i czas na porównywanie się z innymi. A każdy z nas ma inną historię życia, wychowywał się w innym domu, ma inny charakter, temperament i ogólnie inne zasoby. Porównywanie się nie ma kompletnie sensu! Teraz kiedy słyszę, że ktoś mnie porównuję głośno mówię, że ja jestem Gosia, a nie Zosia.

  • Plotkowanie, zazdrość i zajmowanie się życiem innych

No to jak już jesteśmy przy porównywaniu się to pomówmy o plotkowaniu i zazdrości. Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Serio? Z moich doświadczeń wynika, że prawdziwych przyjaciół poznaje się po tym, jak znoszą Twoje sukcesy. Pisząc sukces mam na myśli pójście własną drogą, spełnianie swoich marzeń i nie oglądanie się na innych. Kiedy pracowałam w sklepach czy na stoiskach w galeriach handlowych czy też w żłobku wszystko było okej. Prawdziwą burzę wywołałam, kiedy założyłam firmę. Na szczęście nie przejmowałam się tym tylko robiłam swoje, bo wiedziałam, że ta zazdrość nie niszczy mnie. Zawiść, zazdrość, złe życzenie innym … to wszystko niszczy te osoby, które są tym przepełnione. To powoduje, że człowiek gnije od środka. Dlatego zamiast plotkować warto skupiać się na swoim życiu. Zamiast oceniać i osądzać, może spróbować zrozumieć? Zamiast podcinać skrzydła, wesprzeć? 🙂

  • Stawianie tylko na seriale

Zdaję sobie sprawę z tego, że potrzebujemy rozrywki i sama czasem oglądam jakiś serial. Jednak oprócz tego bardzo polecam czytanie książek, obserwowanie w social mediach wartościowych ludzi czy słuchanie podcastów. Zdobywanie nowej wiedzy to wspaniała i najlepsza inwestycja w siebie. Tego nikt Ci nie zabierze. Ileż ja zdobyłam wiedzy odnośnie prowadzenia firmy i zarządzania swoimi finansami z różnych kanałów na youtube! Żyjemy w takich czasach, kiedy dostęp do różnych informacji jest naprawdę prosty i wiele osób dzieli się swoją wiedzą za darmo! Korzystajmy z tego 🙂

Na koniec daję namiary na pierwszą część -> Złe nawyki #1

A na moim instagramie więcej wartościowych treści, także w formie filmików! Zapraszam <3

 

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz