Zdrowie

Profilaktyka raka szyjki macicy – jakie badania warto wykonywać?

Już od dawna przygotowywałam się do tego wpisu. Temat jest naprawdę niesamowicie ważny i skoro czytasz ten artykuł to oznacza, że udało mi się go skończyć! 🙂 Rak szyjki macicy to cichy zabójca wielu kobiet. Przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Wczesne wykrycie raka daje ogromne szanse na wyleczenie, dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badanie się. Jak często warto wykonywać cytologię? Czy wynik z cytologi jest zawsze wiarygodny? Czym lekarz powinien pobierać wymaz? Co zamiast cytologi? Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do wpisu!

Profilaktyka raka szyjki macicy

Jak często warto wykonywać cytologię?

Według NFZ cytologię powinno się wykonywać raz na 3 lata. Nie ma żadnych oficjalnych wytycznych na temat tego, że cytologię trzeba lub powinno się wykonywać raz na rok. Jednak jest to najlepsza opcja. Dlaczego? Rak szyjki macicy rozwija się przez lata, a czułość cytologi w najlepszym przypadku wynosi około 60-70%. Przyjmuje się, że nawet 4 cytologie na 10 mogą dawać fałszywy wynik! Moim zdaniem to dużo. Jeśli jednego roku wynik z cytologi będzie fałszywy, a w naszym organizmie będzie rozwijał się rak szyjki macicy to mamy szansę na rozpoznanie go za rok. Dzięki temu, że rak szyjki macicy rozwija się dość długo to mamy (nawet po roku) spore szanse na wyleczenie. Pomimo tego, że NFZ refunduje cytologię raz na 3 lata to mój ginekolog nigdy nie odmówił mi wykonania tego badania rok po roku. Nawet jeśli taka sytuacja miałaby miejsce to warto po prostu zrobić cytologię prywatnie – koszt około 30-50 zł.

W jaki sposób powinno się pobierać wymaz? 

Do 2006 roku cytologia była pobierana zwykłym wacikiem. Od 2006 roku wytyczne się zmieniły i zalecono pobieranie cytologi specjalną szczoteczką. Niestety okazuje się, że nie wszyscy lekarze stosują zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i dalej pobierają wymaz wacikiem. Za pomocą wacika nie zbierzemy materiału z całej szyjki macicy. Kiedy używamy specjalnej szczoteczki zbieramy komórki z kanału i tarczy szyjki macicy. Waciki nie są tak dokładne i mogą nie zebrać komórek ze wszystkich obszarów, w których mogą się rozwijać komórki nowotworowe.

P.S. Niestety nie mogę wstawić tutaj zdjęcia takiej szczoteczki – prawa autorskie. Ale jeśli jesteście ciekawi jak wygląda taka szczoteczka to wpiszcie sobie w google: szczoteczka do cytologii. Zaś wacik wygląda dokładnie tak jak zwykłe klasyczne patyczki do uszu.

Co zamiast zwykłej cytologi?

! Pomimo tego, że wynik z cytologi może nie być wiarygodny to i tak warto wykonywać to badanie regularnie. Każde wykonane badanie zwiększa szanse na wykrycie nieprawidłowości. Cytologia szyjki macicy pomimo tego, że nie jest pozbawiona wad w wielu przypadkach wykrywa nieprawidłowości.

Profilaktyka raka szyjki macicy – jakie badania warto wykonywać dodatkowo?

 1. Cytologia płynna – w naszym kraju to badanie niestety nie jest refundowane. Można je wykonać tylko i wyłącznie prywatnie – koszt to około 60 zł. Cytologia płynna to nowoczesna technika, która zwiększa szanse na otrzymanie dobrej diagnozy. Podczas zwykłej cytologi lekarz pobrany materiał nanosi na szkiełko mikroskopowe. W tej metodzie nie można oddzielić z pobranego wymazu śluzu czy krwi. Ponadto niewielka część materiału pozostaje na szczoteczce. Podczas cytologi na podłożu płynnym końcówka szczoteczki wkładana jest do specjalnego pojemnika z płynem. W momencie kiedy szczoteczka zanurzana jest w specjalnym płynie pobrany wymaz ulega rozwarstwieniu. W laboratorium technicy czyszczą pobrany materiał m.in. ze śluzu, bakterii i innych komórek. Dzięki temu ryzyko błędu jest bardzo małe i na pewno mniejsze niż podczas cytologii klasycznej. Takie badanie skuteczniej wykrywa stany przedrakowe jak i same komórki rakowe. Co ciekawe z tak pobranego i przechowywanego materiału można wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, np. na obecność wirusa HPV.
 2. Kolposkopia – badanie polega na dokładnym oglądaniu szyjki macicy za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu badaniu lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, pochwę i srom w powiększeniu, a także pobrać wymazy oraz uzyskać materiał do badania histopatologicznego. Dodatkowo podczas badania szyjka macicy przemywana jest kwasem octowym w stężeniu 3% oraz płynem Lugola – dzięki temu wszelkie nieprawidłowości uwidaczniają się. Kolposkopia to bardzo dokładne i wszechstronne badanie. Pozwala ono wykryć naprawdę wiele nieprawidłowości. Koszt takiego badania wynosi około 200 zł.

Podczas przygotowywania tego wpisu wypytywałam koleżanki o cytologię i profilaktykę raja szyjki macicy. Chciałam sprawdzić ich wiedzę i upewnić się czy taki wpis jest potrzebny. Niestety większość nie miała pojęcia o czym mówię i w odpowiedzi słyszałam:

Cooo? O czym Ty mówisz? Jaka szczoteczka? Nigdy nie zwracałam uwagi na to, w jaki sposób pobierany jest wymaz.

lub

Wyniki dają 100% pewność, a jeśli lekarz coś wykryje podczas cytologii to skieruje na dalsze badania np. kolposkopię.

Kochane kobietki badajmy się regularnie, odżywiajmy się zdrowo i dbajmy o swoje zdrowie! 🙂 Profilaktyka raka szyjki macicy jest bardzo ważna, ponieważ nadal wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy.

P.S. To jeden z ważniejszych wpisów na moim blogu. Proszę o udostępnienie go lub podesłanie przyjaciółce, siostrze, mamie … 🙂

Więcej inspiracji znajdziesz na moim instagramie:

4 komentarze

 • Reply
  Włodi
  1 marca 2019 at 21:28

  Bardzo dobry artykuł. Warto otwarcie poruszać takie tematy. Niestety wśród moich znajomych też są osoby, które nie są świadome tego, jak ważne są te badania, a nawet takie, które nie wiedziały w ogóle o takich badaniach.

 • Reply
  Paulina
  2 marca 2019 at 20:44

  Cenny artykuł. Naprawdę warto się badać. Cytologia uratowała mi życie, wykryto raka , który, nie dawał żadnych objawów. Dziś jestem po dwóch zabiegach i prowadzę kontrolę co 6mc , by być pewną, że wszystko jest ok.

  • Reply
   Korzystamyznatury
   2 marca 2019 at 21:11

   Dziękuje Ci za ten komentarz! 🙂 Trzymam kciuki żeby już teraz było wszystko ok 😉

 • Reply
  Monika
  5 kwietnia 2019 at 21:01

  Ja robiłam cytologię co roku, ale ostatnią powtórzyłam pół roku….wyszły nieprawidłowe komórki. Jestem po kolposkopii i czekam na wyniki kontrolnej cytologii. Co by było gdybym robiła cytologie co 3 lata?

 • Napisz komentarz