Zdrowie

Podstawowe badania profilaktyczne, które powinna wykonywać każda kobieta

Jakiś czas temu pewna znana youtuberka zapytała swoich obserwatorów na instagramie czy regularnie się badają. Ku mojemu zdziwieniu większość zaznaczyła odpowiedź: niestety nie. Zdałam sobie sprawę z tego, że wiele kobiet, w tym przypadku polek, nie wykonuje podstawowych badań, które mogą później uratować im życie. No kochane kobietki tak być nie może! Istnieje kilka badań kontrolnych, które każda z nas powinna wykonywać raz w roku!

Podstawowe badania profilaktyczne

  1. Cytologia – bardzo ważne i podstawowe badanie profilaktyczne. Tak naprawdę do tego badania nie powinno się namawiać żadnej kobiety. Każda z nas powinna pamiętać o tym, żeby raz w roku zrobić cytologię. Rak szyjki macicy rozwija się dość długo. Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian daje ogromne szanse na wyleczenie. Czułość cytologi szacuje się na 60-70%. Oznacza to, że nie każda cytologia wykaże nieprawidłowości. Jeśli jednego roku wynik z cytologi będzie fałszywy, a w naszym organizmie będzie rozwijał się rak szyjki macicy to mamy szansę na rozpoznanie go za rok. Dzięki temu, że rak szyjki macicy rozwija się dość długo to mamy (nawet po roku) spore szanse na wyleczenie. Wykonanie podstawowej cytologi trwa kilka minut. Wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy tylko i wyłącznie dlatego, że nie badały się regularnie. Na blogu jakiś czas temu pojawił się mega ważny artykuł na temat cytologi, do którego odsyłam: Profilaktyka raka szyjki macicy – jakie badania warto wykonywać?
  2. USG piersi – od około 1960 roku obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwór piersi. Na raka piersi umiera coraz więcej kobiet. Co ciekawe, dzięki wczesnej diagnozie udałoby się uratować tysiące kobiet rocznie. USG piersi jest bezbolesne i w pełni bezpieczne. Badanie to wykrywa wszelkie zmiany w piersiach. Koszt takiego badania to około 100 zł. Uważam, że warto odmówić sobie nowej pary butów czy spodni, a wybrać się na to badanie. Na badanie najlepiej wybrać się kilka dni po rozpoczęciu okresu. Ja zazwyczaj robię je jak już mi się skończy miesiączka.
  3. Samobadanie piersi/badanie palpacyjne – studiowałam pedagogikę i na magisterce miałam zajęcia z lekarzem, który pracuje w zawodzie i dodatkowo wykłada na uczelni. Już nie pamiętam jak te zajęcia się nazywały, ale były prowadzone w sposób dość ciekawy. Pan doktor zadał pytanie ile razy w roku kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi? Jako jedyna odpowiedziałam bez wahania, że 12. Kobiety powinny badać swoje piersi każdego miesiąca w pierwszej fazie cyklu czyli po okresie. Samobadanie jest niesamowicie ważnym elementem profilaktyki raka piersi pozwalającym na bardzo wczesne wykrycie nieprawidłowości. Badanie piersi w domowym zaciszu powinno polegać na dokładnym obejrzeniu ich, a następnie na badaniu palpacyjnym (dotykowym).  Jeśli regularnie badamy swoje piersi to każdą zmianę dość szybko wyczujemy lub zauważymy. Przyjrzyj się czy może nie zmienił się kształt lub wielkość piersi, obejrzyj dokładnie brodawki i otoczkę wokół, sprawdź czy nie wyczuwasz jakichś guzków. Zwróćcie także uwagę na węzły chłonne i ich wielkość. Badanie palpacyjne piersi zaleca się wykonywać kilka dni po rozpoczęciu krwawienia. Pamiętajcie, żeby to badanie wykonywać dość dokładnie i nie w pośpiechu.
  4. USG ginekologiczne – poprzednie badania to jest absolutna podstawa. Jednak postanowiłam wspomnieć także o USG narządów rodnych. To badanie pozwala zdiagnozować wiele nieprawidłowości i patologii (w tym nowotwory). Przykładowo kiedy w naszym organizmie rozwija się rak jajnika to przez długi okres czasu może on nie dawać żadnych objawów. A profilaktyczne USG ginekologiczne bez problemu wykryłoby na wczesnym etapie wszystkie zmiany.

Dodatkowo warto regularnie wykonywać podstawowe badania krwi, moczu i co pół roku robić przegląd stomatologiczny. Próchnica, choroby przyzębia oraz krzywy zgryz i zęby mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Stan uzębienia wpływa na kondycję całego naszego organizmu. Ale o tym już napiszę więcej w innym poście.

Wiele kobiet nie odwiedza regularnie ginekologa. Naprawdę nie wiem skąd to wynika. Mamy dostęp do tylu specjalistów. Możemy wybierać do kogo chcemy chodzić, czy to ma być kobieta czy mężczyzna. Nie uwierzę, że z braku czasu, bo na cytologię i wizytę to każdy znajdzie 15 minut w ciągu CAŁEGO roku.

Ale … jeszcze jedna bardzo ważna rzecz! Profilaktyka to nie tylko regularne badania. Warto połączyć to ze zdrową dietą, aktywnością fizyczną i umiejętnie radzić sobie ze stresem. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że nawet najzdrowsza eko-sreko dieta nie pomoże jeśli nie zadbamy o swoje zdrowie psychiczne 🙂

2 komentarze

  • Reply
    Anna
    17 września 2019 at 18:23

    Szkoda, że świadomość społeczeństwa jak ważne są badania profilaktyczne jest jeszcze tak niska, ale wierzę że z roku na rok coraz więcej osób będzie się badało.

  • Reply
    marta
    11 października 2019 at 08:25

    Tak, ja też zrobiłam ostatnio wszystkie potrzebne badania, w tym cytologię i dobrze bo w porę lekarz zauważył zmiany spowodowane prawdopodobnie zakażeniem wirusem hpv, wystarczyło leczenie żelem papilocare, nie musiałam poddawać się inwazyjnej konizacji

  • Napisz komentarz