Zdrowie psychiczne

Jak powinno wyglądać Twoje życie? Jedyna słuszna opcja!

Jestem WWO (wysoko wrażliwą osobą) i przez to więcej analizuję, a także potrafię więcej rzeczy dostrzec. Kiedy prowadzę rozmowy z ludźmi, to zawsze później jeszcze długo rozmyślam, wyciągam wnioski i przez jakiś czas pracuje to we mnie. I ostatnio rozmowa z dwoma bliskimi osobami zainspirowała mnie do stworzenia tego wpisu. Kiedy zaczęłam iść swoją drogą kilka lat temu, spotykały mnie podobne sytuacje. Myślałam, że tylko ja tak mam! Ależ się myliłam! Przez długi czas nie mogłam tego zrozumieć i przeżywałam to. Natomiast to był pewien etap, który bardzo mnie uodpornił. Teraz rozmawiając z niektórymi osobami widzę, że to zjawisko jest powszechne. O czym mowa? Zapraszam do lektury 🙂

Jak powinno wyglądać Twoje życie? A już Ci mówię! ☼

A raczej to inni ludzie Ci powiedzą, więc nie musisz się już tym martwić. Ludzie wiedzą czego Ty chcesz, jak powinieneś żyć, gdzie mieszkać i pracować, z kim się związać i ile mieć dzieci. No i pamiętaj, nie waż się wyciągać rąk po więcej. Masz znać swoje miejsce w szeregu i nie wychylać się.

Kiedy kilka lat temu po studiach odważyłam się iść swoją drogą i nie poszłam do pracy w zawodzie (pedagog), niektóre osoby doznały takiego szoku, jakbym co najmniej powiedziała, że zmieniam płeć 😀 A jeszcze do tego założyłam bardzo nowoczesny biznes, którego nikt nie rozumiał. Blog? Jaki blog? Weź się za normalną pracę! Bloger, youtuber, influencer, specjalista ds. social media to są nowe zawody, takie są fakty. Ci ludzie mają swoją działalność, płacą ZUS i podatki, a więc tak, jest to praca. No, ale po co usiąść, doczytać, dowiedzieć się czegoś więcej? Lepiej od razu z góry podciąć komuś skrzydła.

I teraz, po kilku latach pracy nad zmianą myślenia, nie przejmuję się tym, co inni mówią czy myślą. Choć powiem szczerze, że ciężko mi zrozumieć, jak można mieć takie granice w głowie i tak zamknięty umysł. Wracając do tematu, słyszę opowieści moich koleżanek, przyjaciółek, bliskich osób. Wiecznie źle, wiecznie nie tak, wiecznie złe decyzje i generalnie to większość osób chce wpierdzielać się w ich życie i mówić im jak mają żyć.

Jedna buduje dom, to zdziwienie, że się nie boi w dzisiejszych czasach. Druga zastanawia się nad kupnem mieszkania, bo nie chce mieć ogromnego kredytu, to też źle. Trzecia nie chce mieć dzieci i ma swoje powody, to jest egoistką. Jeszcze inna jest w trzeciej ciąży, to za dużo już tych dzieci. Mogłabym wypisywać bez końca. Nie wspominając już o tym, że z niewieloma osobami można otwarcie porozmawiać o pieniądzach.

Zauważyłam, że ludzie mają ogromny problem z granicami. Nie potrafią szanować granic innych osób, a także swoich. Jeśli ktoś mi opowiada, że zdecydował się nie kupować teraz mieszkania lub budować dom, ja po prostu to akceptuję i wspieram. Każdy jest w innej sytuacji życiowej i każdy sam przeanalizował wszystkie argumenty za i przeciw. Jeśli ktoś nie pyta się mnie o zdanie czy poradę TO JA JEJ NIE UDZIELAM. A ludzie nie pytani o zdanie, bardzo chętnie udzielą złotych rad. I pomimo tego, że nie są na Twoim miejscu, to i tak mają przeświadczenie o tym, że wiedzą najlepiej. A w gratisie zarażą strachem, bo skoro oni się boją to Ty też masz się bać!

Nie próbuj spełniać oczekiwań innych, stracisz zdrowie, energię i czas. Zawsze będzie coś źle. Wiesz, że niektóre osoby tylko czekają aż zamknę działalność ze względu na duży ZUS? Są osoby, które czekają aż dojadą mnie opłaty firmowe i nie dam rady! 😀 Tylko, że nie wiedzą o tym, że jestem osobą przedsiębiorczą, zaradną i dam radę. No, ale niech czekają! 🙂 Nawet gdyby tak się stało… nie świadczy to źle o mnie i nie miałabym zamiaru się za to katować. To ludzie, którzy są tak zawistni powinni się wstydzić.

Niestety bardzo często takie osoby mają dużo problemów ze sobą, są nieszczęśliwe i zamiast zająć swoim życiem to wolą dowalić drugiej osobie. Szczęśliwy i zadowolony człowiek nie czuje takiej potrzeby!

Jak powinieneś żyć? W zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, według własnych zasad czyli… tak jak TY tego chcesz.

Ja tę decyzję podjęłam kilka lat temu i to była z jedna z lepszych decyzji w moim życiu. To jest moje życie! I nie chcę za kilkadziesiąt lat wspominać, że bałam się żyć swoim życiem, bo przejmowałam się opinią innych. Właśnie mi się przypomniało, że mam w domu książkę „Czego najbardziej żałują umierający”. Czas po nią w końcu sięgnąć 🙂

Nie wiem czy tylko ja tak mam, że kupuję nowe książki choć mam w domu jeszcze tyle nieprzeczytanych? ;>

P.S. Jeśli się boisz podążać swoją drogą to spróbuj najpierw od jakichś małych rzeczy. Zobaczysz, jak fajnie się żyje w zgodzie ze sobą i to da Ci ogromnego kopa do dalszych zmian! 🍾

6 komentarzy

 • Reply
  asminka
  4 kwietnia 2022 at 18:52

  Święta prawda ! Sami bądźmy specjalistami od swojego życia i nie dajmy innym się tego pozbawić <3

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   4 kwietnia 2022 at 18:53

   🙂 <3

  • Reply
   Natalia
   4 kwietnia 2022 at 21:34

   Nie, nie tylko Pani, ja mam to samo. Mała tzw. „kupka wstydu” leży, rośnie i czeka na przeczytanie. Ale spooookojnie. Dam radę. 💪 A nowe cały czas zamawiam.
   Pozdrawiam 😚

   • Reply
    Gosia - Korzystamy z natury
    4 kwietnia 2022 at 21:52

    Oooo to dobrze wiedzieć, że nie jestem sama :))) A ja właśnie przygotowuję listę książek, bo szykuje się kolejne zamówienie! Cóż 😀 Ale radość ogromna!

 • Reply
  Ewelina
  6 kwietnia 2022 at 20:05

  Zgadzam się w 100% z tym co napisałaś i również staram się podążać własną ścieżką i nie przejmować się tym co mówią inni.
  A co do książek, to mam podobnie, czekają grzecznie na swój czas 🙂 Pozdrawiam

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   11 kwietnia 2022 at 13:12

   Choć na początku to nie jest łatwe, ale warto :)))

  Napisz komentarz