Finanse Zdrowie

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu i jeść zdrowo? Sprawdzone sposoby!

Sięgając po chleb pszenny, mąkę pszenną czy makarony wydamy mniej pieniędzy, ale nie będziemy zdrowsi. Jednak czy można jeść zdrowiej nie wydając dużo pieniędzy? Moim zdaniem tak. Jestem osobą, która woli zainwestować w zdrowszą żywność i nie szkoda mi pieniędzy na badania, wizytę u dobrego dietetyka czy suplementy. Jednak i tak wybierając zdrowsze zamienniki, nie musisz wydawać dużo pieniędzy, a stosując pewne techniki, o których dziś napiszę, zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Myślę, że w tym trudniejszym czasie, kiedy inflacja szaleje taki wpis może być pomocny.

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Po pierwsze przyjrzyj się, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie na mieście i/lub gotowe posiłki, które kupujesz. Nie chodzi mi o to, żeby całkowicie zrezygnować z tego, ale warto wiedzieć ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na takie rzeczy. Są osoby, które codziennie rano zachodzą do Żabki po kawę i jakieś śniadanie, nie przygotowują posiłków do pracy, kupują gotowe, a do tego piją często kawę na mieście. Mieszkam w Lublinie i w jednym miejscu w centrum miasta kawa z napojem owsianym kosztuje 18 zł! I teraz policz sobie 15-18 zł razy 5 w miesiącu = około 75 – 90 zł! Dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze to jest już jakaś konkretna kwota w miesiącu. I tak może być z wieloma gotowymi produktami, które są zazwyczaj droższe.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na jedzeniu zapisuj ile konkretnie miesięcznie wydajesz na takie rzeczy. Jest sporo przepisów w internecie, dobrzy dietetycy tworzą swoje diety, które można kupić za kilkadziesiąt złotych i szybko w domu przyrządzić jakiś posiłek.

Po drugie nie marnuj jedzenia! Ja wiem, że to może brzmieć banalnie, ale naprawdę ludzie marnują ogrom żywności – statystyki są przerażające! U mnie świetnie sprawdza się planowanie posiłków i robienie listy zakupów, ale jeśli kupuję coś dodatkowo to zawsze staram się wykorzystywać wszystko. Otwieram lodówkę i np. robię sałatkę z resztek. Tu pisałam o tym -> 3 sposoby, dzięki którym codziennie zdrowo jem, a przy tym oszczędzam czas i pieniądze

Korzystaj z promocji i przeglądaj gazetki promocyjne. Dobrym sposobem jest planowanie posiłków na cały tydzień z wykorzystaniem produktów, które są aktualnie w promocji.

Dodatkowo:

  • kupuj sezonowe produkty
  • nie rób zakupów, kiedy jesteś głodny
  • przygotowuj jednogarnkowe potrawy na kilka dni
  • jeśli coś kupujesz regularnie i/lub w dużych ilościach to sprawdzaj ceny w poszczególnych sklepach – czasami różnice są niewielkie, ale miesięcznie może wyjść niezła kwota
  • monitoruj swoje wydatki na jedzenie, może kupujesz dużo słodyczy lub jakieś inne niezdrowe produkty, z których warto zrezygnować?
  • niektóre produkty możesz kupić taniej w internecie

Jakiś czas temu zaczęłam regularnie spisywać i sprawdzać swoje wydatki. Okazało się, że naprawdę sporo wydaję na jedzenie na mieście podczas spotkań ze znajomymi. Dlatego świetnym sposobem jest spisywanie swoich przychodów i wydatków. Dzięki temu możesz zobaczyć, na co wydajesz pieniądze i może z jakiejś pierdoły zrezygnować, a za to kupić przykładowo zdrowsze produkty? 🙂

Oczywiście cały czas zapraszam na Instagram – idealne uzupełnienie bloga. Na instastory pokazuje dużo ciekawych rzeczy, książek, produktów spożywczych, ubrań z dobrym składem itd.

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz