Rozwój osobisty Zdrowie psychiczne

Jak nie bać się bliskości, budować dobre więzi i uniknąć wielu problemów w związku?

Przeglądałam dziś bloga i zobaczyłam, że trochę zaniedbałam zakładkę z poleceniami książkowymi. Czytam dużo i nie wyobrażam sobie życia bez książek. Dziś chciałabym polecić Ci kolejną książkę autorki Stefanie Stahl. O dwóch poprzednich pisałam w tym poście -> 2 książki o zdrowiu psychicznym, które zmienią Twoje życie. Uwielbiam książki tej autorki, dużo wniosły do mojego życia i były idealnym uzupełnieniem psychoterapii. Jakiś czas temu sięgnęłam po kolejną książkę, tym razem o bliskości. Postanowiłam polecić ją tutaj, ponieważ lęk przed bliskością wpływa negatywnie na wszystkie relacje w naszym życiu. A wiem, że wiele osób ma z tym problem!

Jak nie bać się bliskości? Książka, po którą naprawdę warto sięgnąć!

Nie ma znaczenia czy jesteś aktualnie w związku. Tak naprawdę w swoim życiu wchodzimy w wiele relacji z różnymi osobami (przyjaźnie, znajomości, rodzinne więzi) i w każdym przypadku trzeba włożyć sporo pracy jeśli chcemy, żeby ta relacja była fajna. Jednak do tego potrzebna jest chęć i zaangażowanie. A lęk przed bliskością znacznie to utrudnia lub uniemożliwia.

W jaki sposób objawia się lęk przed bliskością? Problem z zaufaniem, problem z otworzeniem się, strach przed wpuszczeniem kogoś do swojego życia, a także silna potrzeba niezależności i trzymania dystansu. Osoba z lękiem przed bliskością ucieka, kiedy zaczyna tworzyć się więź, potrzebuje dużo wolności, ponieważ boi się, że druga osoba jej to zabierze. Typową cechą takich osób jest zbliżanie się i oddalanie lub zrywanie kontaktu, kiedy zaczyna tworzyć się bliższa więź. Najbezpieczniej jest wchodzić w powierzchowne relacje, bez angażowania się i bez deklaracji.

To tylko kilka przykładów. Natomiast przez lęk przed bliskością rozpada się wiele związków. Autorka przedstawia konkretne przykłady, pokazuje skąd to się bierze i jak nad tym pracować. Dodatkowo wspomina o osobach, które nie mają z tym problemu, a trafiają w swoim życiu na osoby, które boją się bliskości. Takie osoby zachowują się z specyficzny sposób, dają sprzeczne sygnały i dla zdrowej osoby jest to bardzo trudna sytuacja. Autorka podpowiada jak sobie z tym radzić.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

  • zobaczysz czy cierpisz się na lęk przed bliskością, skąd to się bierze i jak nad tym pracować
  • można zobaczyć jak bardzo lęk przed bliskością niszczy relacje w naszym życiu, także przyjaźnie
  • poznasz cechy osób z takim lękiem i kiedy poznasz kogoś od razu włączy Ci się 'radar’ – ja aktualnie jestem singielką, ale ta książka otworzyła mi oczy i będę wiedziała, na jakich facetów nie warto tracić czasu 🙂

Lepsze relacje = lepsze życie, a także więcej szczęścia i zadowolenia w życiu 🙂 Polecam! <3

Tu zobaczysz, gdzie kupić najtaniej książkę -> KLIKNIJ TU

Poniżej wklejam jeszcze opis od wydawcy:

„Za wieloma problemami w relacjach i związkach kryje się głęboko zakorzeniony lęk przed bliskością, przed pokazaniem drugiemu człowiekowi tego, jacy naprawdę jesteśmy.

Stefanie Stahl, najsłynniejsza niemiecka psychoterapeutka, doskonale zbadała różne oblicza tego lęku. Autorka bestsellerowych książek: Odkryj swoje wewnętrzne dziecko, Kochaj najlepiej, jak potrafisz, Jak myśleć o sobie dobrze?, pokazuje – odwołując się do doświadczeń swoich pacjentów – jak zbudować szczęśliwy i satysfakcjonujący związek oraz dobre i trwałe relacje z tymi, których kochasz i na których ci zależy.

Przytul swoje lęki, a staniesz się lepszą wersją siebie – dla samego siebie i twoich najbliższych!”

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz