Zdrowie

Jak komponować zdrowe posiłki czyli czego nauczyła mnie współpraca z dietetykiem klinicznym?

Ponad dwa lata temu wybrałam się do dietetyka klinicznego. To jest jedna z tych decyzji, które mają wpływ na całe Twoje życie. Absolutnie polecam zainwestować i wybrać się do dobrego specjalisty. Nikt nigdy wcześniej nie przeanalizował tak dokładnie moich wyników badań i nikt wcześniej nie zajął się mną tak dokładnie. Wracając do tematu posta, oprócz ogólnych zaleceń i suplementacji otrzymałam jadłospis 14 dniowy. Później jeszcze korzystałam z e-booków mojej dietetyczki i nauczyłam się odpowiednio komponować swoje posiłki. Już teraz sama tworzę różne przepisy, ostatnio coraz więcej takich przepisów pojawia się na blogu, zerknij w zakładkę przepisy 🙂

Dziś mam dla Ciebie ogólne zasady komponowania zdrowego, odżywczego posiłku. Myślę, że wiele osób może skorzystać z takiego wpisu, a więc zapraszam do lektury 🙂

Jednak zanim przejdę do ogólnych zasad kilka bardzo ważnych informacji. Bardzo ważne jest to, żeby:

  • spożywać posiłki o regularnych porach, najlepiej 3-4; częste jedzenie i podjadanie wpływa źle na gospodarkę cukrowo-insulinową i dodatkowo hamuje działanie kompleksu MMC – w skrócie, w przerwie między posiłkami kompleks MMC działa jak taka szczoteczka i oczyszcza jelita z wszelkich zanieczyszczeń; jeśli dobrze pracuje Twoja gospodarka cukrowo-insulinowa to masz więcej energii i lepsze samopoczucie, nie masz zjazdów energetycznych (więcej o tym pisałam tutaj -> Insulinooporność – objawy, przyczyny, leczenie, dieta)

Wpis uzupełniający temat -> Ile posiłków dziennie jeść? Jak prawidłowo spożywać posiłek?

Zdrowy posiłek – podstawowe zasady

Po pierwsze -> tworzenie zdrowego posiłku zaczyna się już na etapie robienia listy posiłków (wpis o planowaniu posiłków). Swoje posiłki tworzę z nieprzetworzonych, naturalnych produktów czyli kupuję żywność bez składu. Dodatkowo nie sięgam po pszenicę (jest potwornie przetworzona), a także ograniczam do minimum nabiał sklepowy.

Po drugie -> staram się sięgać po różne produkty, tak żeby moja dieta nie była monotonna (zdrowe produkty w mojej diecie – lista).

Po trzecie -> kiedyś na drugie śniadanie często jadłam jakąś drożdżówkę. Teraz wiem jak bardzo szaleje cukier po takim posiłku i wiem, że taki posiłek nie doda mi energii, będę po nim senna i nie ma żadnej wartości odżywczej. Zastępuję niezdrowe posiłki czymś zdrowym, czymś co ma wartość odżywczą, np. sałatką, zdrowym ciastem.

Przykładowe przepisy: To ciasto możesz jeść jako posiłek (ciasto jogurtowe bezglutenowe) i Sałatka z burakiem gotowanym, rukolą, fetą

Po czwarte -> czwarta zasada ma związek z poprzednią, ponieważ komponując swój posiłek staram się dodawać do niego białko i tłuszcz. Nie jem tak jak kiedyś samych węgli. Podobnie robię, kiedy piekę muffinki, ciasteczka czy ciasta domowe, dodaję do nich mąkę migdałową lub kokosową (źródło białka i tłuszczu). Taki posiłek jest bardziej sycący, nie ma po nim gwałtownego spadku energii, a także lepiej pracuje mózg.

Po piąte -> 90% mojej diety to zdrowe posiłki, 10% diety to posiłki, na które mam ochotę. Ta zasada pomaga mi codziennie zdrowo jeść i nie mam takiego podejścia, że jestem na jakiejś diecie. Dzięki tej zasadzie mam także zdrowe podejście do jedzenia.

I jeszcze jeden wpis polecam -> Co jeść rano na śniadanie, żeby mieć więcej energii i nie być sennym?

Serdecznie zapraszam na mój Instagram! To idealne uzupełnienie bloga. Na instastory pokazuję dużo ciekawych książek, ubrań z dobrym składem, zdrowe produkty spożywcze, szybkie przepisy i wiele innych 🙂

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz