Finanse

Gdzie szukać oszczędności? 10 rzeczy, przez które możesz tracić sporo pieniędzy

Myślę, że wszyscy widzą co się dzieje w Polsce i z jaką inflacją musimy się borykać. Pomyślałam, że stworzę wpis, w którym podpowiem Ci gdzie mogą uciekać Twoje pieniądze i z czego możesz zrezygnować, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Rocznie może uzbierać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nasza sytuacja finansowa ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, a więc warto o nią zadbać.

Na co warto zwrócić uwagę? Gdzie szukać oszczędności?

-> Subskrypcje – czasami wykupuję jakieś subskrypcje, jeśli wiem, że będę z nich korzystać. Natomiast jeśli widzę, że już nie korzystam to anuluję. Nie mam jednocześnie subskrypcji na Netflix, HBO. Disney, Player itp. Nie ma nawet czasu na oglądanie wszystkiego i warto co jakiś czas zmieniać sobie platformę. Wtedy płacisz miesięcznie ok 30 zł, a nie ponad 100. Oszczędność przez rok to kilkaset zł!

-> Niekorzystanie z promocji – jakiś czas temu publikowałam wpis, w którym w jednym miesiącu liczyłam dokładnie ile zaoszczędziłam kupując na promocjach. Wyszło kilkaset złotych!!! Podsyłam wpis -> Prosty sposób, dzięki któremu w ciągu miesiąca możesz zaoszczędzić kilkaset złotych! Jeśli kupujesz coś droższego to sprawdzaj ceny w różnych sklepach, możesz to zrobić nawet przez internet. Czasami udaje mi się na samych kosmetykach zaoszczędzić miesięcznie kilkadziesiąt zł.

-> Jedzenie na mieście/kawa na mieście/kupowanie gotowego jedzenia – i nie chodzi mi o to, żeby całkowicie rezygnować. Policz ile miesięcznie idzie Ci pieniędzy na tego typu wydatki. Być może jest to spora kwota i warto będzie to ograniczyć.

-> Nieplanowanie posiłków i marnowanie jedzenia w domu – zmarnowane jedzenie to pieniądze wyrzucone do kosza. Podsyłam wpis uzupełniający temat -> 3 sposoby, dzięki którym codziennie zdrowo jem, a przy tym oszczędzam czas i pieniądze

-> Niezdrowe jedzenie – przetworzone, niezdrowe jedzenie, słodycze, ciasta na mieście, a nawet używki. Chociaż mam nadzieję, że moi czytelnicy nie palą papierosów, a alkohol piją sporadycznie :)))

-> Kredyty/długi – bank nie pożycza Ci za darmo pieniędzy, pobiera za to spore odsetki. Nie mówię tutaj o kredycie mieszkaniowym, ale o kartach kredytowych, kredytach konsumpcyjnych itp.

-> Zachcianki i zakupy pod wpływem emocji – i znów, nie chodzi mi o to, żeby nie kupować nic, ale warto zastanowić się i policzyć ile miesięcznie wydajesz na zachcianki i czy kolejna para butów jest Ci aż tak bardzo potrzebna. Przeznacz sobie jakąś kwotę na takie zakupy i staraj się jej nie przekraczać. Jeśli ja chcę kupić kolejny sweterek, a mam już ich w szafie mnóstwo to rezygnuję i na przykład kupuję inną potrzebną rzecz albo przeznaczam te pieniądze na budowanie poduszki bezpieczeństwa. Czasami warto zrezygnować z takich zakupów i pomysleć o długofalowych korzyściach.

Zerknij jeszcze na ten wpis -> 3 podstawowe i bardzo ważne kroki na drodze do stabilizacji finansowej

Dużo tematów odnośnie finansów poruszam na instagramie! Zapraszam! 🙂

1 komentarz

  • Reply
    Joanna
    31 marca 2023 at 14:53

    Ja oszczędzam na jedzeniu, kupując z toogoodtoogo. Dzięki temu w kieszeni zostaje naprawdę sporo kasy. w samym marcu 360 zł. 🙂 bardzo polecam!

  • Napisz komentarz