Lifestyle Zdrowie psychiczne

Co można robić w domu w czasie kwarantanny? Nawyki, które ratują mnie przed załamaniem

Lubię siedzieć w domu, bo jestem typem domatorki. Jednak ciągłe siedzenie i brak spotkań z ludźmi dobija mnie totalnie. Każdy z nas inaczej to znosi. Jeden się załamie i nie będzie miał siły na nic, a drugi zepnie dupę i zacznie coś robić. Ja muszę działać, muszę mieć plan dnia i robotę. Inaczej zwariowałabym. Jeśli nie radzisz sobie z tą trudną sytuacją to zapraszam Cię do lektury. Piszę o kilku rzeczach, które bardzo mi pomagają.

Co można robić w domu w czasie kwarantanny?

Trzymać rytm dobowy i plan dnia

O rytmie dobowym dowiedziałam się niedawno, bo na początku 2020 roku. To było moje odkrycie życia! Człowiek powinien funkcjonować według cyklu dobowego. Czyli kładziemy się spać, kiedy robi się ciemno i wstajemy wcześnie rano. Wiem, że wiele osób ma teraz problem z wcześniejszym kładzeniem się spać. Jednak ja pilnuje tego cały czas. Kładę się spać koło 22 i nie siedzę do późna. Wstaję rano i trzymam się planu dnia. Jem posiłki o określonych porach, siadam do pracy po śniadaniu, planuję posiłki i większe zakupy oraz przygotowuję codziennie posiłki. Obejrzę sobie czasem serial i poczytam książkę, ale nie lenię się cały dzień. Dzięki temu nie myślę, nie martwię się, bo mam określone zadania do wykonania.

O rytmie dobowym pisałam tu -> 3 sposoby, dzięki którym wstaję rano wypoczęta bez budzika

Dbać o zdrowie

O zdrowie trzeba dbać cały czas, a szczególnie w tym trudniejszym okresie. To jest idealny moment na to, żeby więcej czytać, zdobywać wiedzę i zmieniać swoje nawyki żywieniowe, a także wprowadzać regularne spożywanie posiłków. Ten trudny czas kiedyś minie, a Ty możesz go dobrze wykorzystać i powrócić do ‘normalnego życia’ z nowymi nawykami.

Sięgaj po odżywcze, zdrowe produkty -> Najzdrowsze produkty w mojej diecie

O tym jak dbać o siebie pisałam w tym poście -> Jak wzmacniać odporność w czasach koronawirusa?

Robić pyszną kawkę

Nie można pójść do kawiarni to kawiarnię trzeba zrobić sobie w domu! Ostatnio testuję różne przepisy na domową kawę i muszę przyznać, że wychodzi mi naprawdę niezła. Strasznie posmakowało mi domowe cappuccino. Ja nawet nie wiedziałam, że można w domu zrobić taką pyszną kawę! Gdyby nie kwarantanna nawet nie spróbowałabym.

-> 3 proste przepisy na pyszną domową kawę

Przyrządzać pyszności

Ostatnio miałam ochotę na szarlotkę z mąki gryczanej. Odpaliłam wujka google i znalazłam przepis. To jest dobry moment na gotowanie i wyszukiwanie nowych przepisów. Później przygotowywanie takiego posiłku zajmie Ci mniej czasu, a ten czas będzie na wagę złota, kiedy wrócisz do pracy. Sama widzę, że jak robię jakiś posiłek 5 raz to wrzucam składniki z pamięci i szybciej mi idzie. Dodatkowo zjedzenie czegoś dobrego poprawia humor.

Czytać ciekawe książki

Kup sobie książkę, która Cię interesuje. Kiedy jak nie teraz będziesz miał więcej czasu na czytanie? I może pomyślisz sobie, że ta porada jest banalna. Jednak radość podczas czytania ciekawej książki jest ogromna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Małgorzata Świech (@korzystamy_z_natury)

Rozwijać się/swoją firmę

Wiem, że koronawirus zniszczy wiele firm i wiem, że niektórzy przedsiębiorcy nie dadzą rady utrzymać się na rynku. Wiem też, że wiele osób straciło pracę. I uwierzcie, że ja też kilka lat temu straciłam pracę w ciężkim momencie mojego życia. Zachorowała moja mama i potrzebowała opieki, a ja usłyszałam, że moja umowa nie zostanie przedłużona. Pozwoliłam sobie na kilka dni smutku i żalu, a potem ruszyłam z nowymi projektami. Zamiast siedzieć i płakać działałam, bo strata pracy to nowy początek. Zaczęłam pracować nad rozwojem własnej marki, pisałam bloga i przygotowywałam się do otwarcia sklepu. I nie miałam oszczędności, to był trudny czas. Dla mnie najlepszym lekarstwem jest działanie. Mam chwilę załamania, popłaczę sobie, pójdę się rzucić pod kołdrę lub ulubiony koc. Jednak później biorę się w garść.

Jakiś czas temu napisała do mnie na instagramie dziewczyna, która nienawidzi swojej pracy. Męczy się w niej, ale nie ma odwagi na podjęcie jakiejś decyzji i zmianę pracy. Namawiałam ją do tego gorąco, bo łażenie codziennie do takiej pracy może wykończyć człowieka. Niedawno napisała mi, że straciła pracę przez koronawirusa i jest załamana. Zapytałam się jej czy chodzi o pieniądze – odpowiedziała, że nie, bo oszczędności ma. Mówię do niej “Dziewczyno! Dlaczego Ty się załamujesz?! Przecież to jest idealny moment na zmianę pracy, na rozwój własnych umiejętności i może w końcu zaczniesz robić to, co lubisz. Działaj!” Nie wiem co zrobiła i czy podejmie jakieś kroki, ale czy nie szkoda tak marnować swojego życia?

Są teraz fajne promocje na różne kursy, szkolenia. Może marzysz o własnej firmie? Kiedy zaczniesz działać jak nie teraz? Lepiej siedzieć i oglądać 24h na dobę seriale? A może masz jakieś hobby, na które nie miałeś wcześniej czasu?

Ja cały czas pracuję, ponieważ mam sklep internetowy. Jednak swój wolny czas muszę spędzać w domu. Są momenty, kiedy mam luźniejszy dzień w środku tygodnia i wtedy też staram się nie zmarnować tego dnia. Rozpisuję sobie rzeczy, które muszę zrobić danego dnia, jakieś cele i bardzo mi to pomaga.

3 komentarze

 • Reply
  CookUp
  28 kwietnia 2020 at 19:39

  Świetny wpis, który obecnie przyda się każdemu z nas. Warto stworzyć swój plan dnia i odpowiednio podzielić czas pomiędzy efektywną pracą, a odpoczynkiem, który jest nam bardzo potrzebny. Zachowanie rytmu dobowego pozwala nam wstawać z pełnią energii i to przed budzikiem, choć początkowo przestawienie się na taki tryb może być ciężkie. Z całego postu najbardziej oczywiście podoba nam się przyrządzanie pyszności, bo faktycznie – nic, ale to absolutnie nic, nie poprawia humoru tak dobrze, jak zjedzenie czegoś pysznego.

 • Reply
  Monika Pomarańska
  30 kwietnia 2020 at 11:37

  Kawa, książki, ćwiczenia i muzyka. Z takim zestawem mogę zostać w kwarantannie jeszcze z miesiąc 😉

 • Reply
  nerwica
  13 maja 2020 at 18:38

  u mnie było cienko, dzisiaj już ciut lepiej bo branża beauty wraca ale co z tego skoro makijaże i wszelkie weselne imprezy odwołane więc w zasadzie słabo tak czy siak… trzeba walczyć z umysłem dalej

 • Napisz komentarz