Rozwój osobisty Styl życia Zdrowie psychiczne

7 rzeczy, które powiedziałabym sobie 10 lat temu

W tym roku skończę 31 lat i moje nastawienie do życia i ludzi jest całkowicie inne niż 10 lat temu. W wieku 28 lat poszłam na psychoterapię i mam wrażenie jakbym na nowo się narodziła. W ciągu ostatnich kilku lat zadbałam o zdrowie psychiczne i jestem teraz bardziej świadomym człowiekiem. Postawiłam mocno na rozwój osobisty, zadbałam o własne granice, a także zmieniłam całkowicie swoje myślenie i postrzeganie świata. Dlatego jeśli jesteś pesymistą, snujesz czarne scenariusze, nie potrafisz cieszyć się życiem czy za bardzo przejmujesz się innymi ludźmi to powiem Ci, że można to zmienić. Potrzeba na to czasu, ale DA SIĘ.

Co powiedziałabym sobie gdybym znów miała 20 lat?

♡ Kompletnie nie przejmuj się tym, co inni pomyślą i powiedzą

Kiedyś za bardzo przejmowałam się innymi ludźmi i starałam się, żeby to innym było dobrze. Natomiast przyszedł taki moment w moim życiu, kiedy postanowiłam zaryzykować i pójść swoją drogą. Nie chciałam pracować w zawodzie i na etacie, a więc założyłam firmę. No i to był moment, w którym mogłam dowiedzieć się, kto jest moim prawdziwym przyjacielem i kto mi dobrze życzy. Ja dopiero założyłam firmę, mało zarabiałam, a już ludziom to się nie podobało. Z jaką falą krytyki i hejtu się spotkałam to tylko ja wiem! Otworzyłam oczy i zobaczyłam ile mam wokół siebie nieszczerych osób i opadły mi ręce. Po prostu nie byłam w stanie już przejmować się tym wszystkim, bo bym zwariowała! No i teraz wiem, że nie było warto tak oglądać się na inne osoby i przejmować. Natomiast z perspektywy czasu widzę, że to doświadczenie bardzo mnie umocniło.

♡ To normalne, że nie wszyscy Cię polubią; nie musisz do wszystkich się dopasowywać; bądź sobą 🙂

Zrozumiałam, że w sumie to nie jest moja sprawa, co myślą o mnie inni. Ważne, żebym dokonywała wyborów w zgodzie ze sobą, a nie spełniała oczekiwania innych. A zbyt długo to robiłam i wiem, ile mnie to kosztowało siły i energii.

A poza tym jeśli jesteś sobą, nie boisz się wypowiadać swojego zdania, stawiasz granice to jest jasne, że wielu osobom się to nie spodoba.

♡ Nie musisz studiować, żeby mieć fajną, dobrze płatną i ciekawą pracę

Kiedy skończyłam liceum kompletnie nie wiedziałam co chcę robić w życiu. Nie miałam pomysłu i planu. Większość moich znajomych wybierało studia i ja też dostałam się na pedagogikę. Teraz zrobiłabym zupełnie inaczej. Jeśli miałabym studiować to tylko psychologię, dietetykę lub jakiś język. Natomiast wiem, że mogłabym też zainwestować w jakiś kurs czy szkolenie lub zdobyć doświadczenie w jakiejś branży i później wykorzystać tę wiedzę.

♡ Idź na psychoterapię

O psychoterapii pisałam już na blogu w tym wpisie -> Czy psychoterapia pomaga? Czy warto iść na psychoterapię?

Bardzo się cieszę, że tyle osób działających w sieci zaczęło o tym głośno mówić! Nadal wiele osób myśli, że na psychoterapię chodzą osoby chore psychiczne. Nie prawda. Tak naprawdę to wiele osób ma coś do przepracowania. Nikt z nas nie miał idealnego dzieciństwa, wynosimy różne schematy z domu, nie każdy rodzic potrafił pokazać nam, jak zadbać o zdrowie psychiczne. Taka psychoterapia pozwala sobie wiele rzeczy poukładać, zacząć samodzielnie myśleć, poznać bardziej siebie. To wspaniała inwestycja, która ma niesamowity wpływ na życie, pracę czy relacje.

♡ Nie zamartwiaj się na zapas, bo i tak ze wszystkim sobie w życiu poradzisz

Jak tak analizuję te ostatnie lata to widzę, że poradziłam sobie z ogromnymi przeciwnościami. I naprawdę mogę być z siebie dumna, że dałam radę! Na każdy problem udało się znaleźć rozwiązanie! A i tak większość rzeczy, o które się martwimy nigdy się nie wydarza. U mnie pojawiały się problemy, których kompletnie się nie spodziewałam. Warto wykorzystać swoją energię i siłę dopiero wtedy, kiedy pojawi się jakiś problem. Zawsze, ale to zawsze w moim życiu było jakieś rozwiązanie.

♡ Nie musisz utrzymywać kontaktów z toksycznymi osobami (nawet jeśli jest to rodzina)

I nie chodzi tutaj o nienawiść do drugiego człowieka. Po prostu na pewnym etapie życia zrozumiałam, że nie po drodze mi z pewnymi osobami. Wolę dbać o wartościowe relacje w moim życiu i poświęcić czas osobom, które nie podcinają mi skrzydeł, próbują zrozumieć, nie wyśmiewają, nie wyzywają, nie dokuczają, nie stosują przemocy emocjonalnej za pomocą ironii, sarkazmu i żartów, są otwarte i optymistycznie nastawione do świata.

♡ Stawiaj granice i wprowadź zdrowy egoizm

Kiedy otwierałam się i pomagałam ludziom, byłam wykorzystywana. Wiele osób oczekiwało ode mnie totalnej dyspozycji i pomocy. Niektórzy oczekiwali nawet, że będę im pomagać kosztem swojej pracy i swojego życia. Potrafili dzwonić do mnie w ostatniej chwili! Musiałam wtedy nauczyć się stawiać granice i niektóre relacje zerwać. I nie chodzi o to, żeby nie pomagać. Ja bardzo lubię to robić, ale wtedy kiedy mam taką możliwość.

Dodałabym może jeszcze, żeby lepiej się odżywiać, ponieważ moja dieta wyglądała tragicznie (moja dieta kiedyś i dziś). Jednak to właśnie choroba, spowodowana niezdrowym stylem życia, doprowadziła mnie do tego miejsca, w którym  jestem. A więc nawet z trudnego doświadczenia może wyniknąć coś dobrego ツ

Zapraszam na Instagram! Poruszam dużo ciekawych tematów na instastory 🙂 

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz