Zdrowie psychiczne

4 rzeczy, które każdego dnia niszczą Cię bardziej niż niezdrowa żywność – cz. 4

Od razu na wstępie napiszę jedną ważną rzecz. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo wprowadzić zmiany, o których będę pisać w poście. Jednak ja w ostatnim czasie podjęłam kilka ważnych i trudnych decyzji zawodowych, właśnie w trosce o własne zdrowie. A więc wierzę, że i Tobie uda się wprowadzić jakieś zmiany i zadbać o siebie. Wszystkie rzeczy, o których będę pisać powodują przewlekły stres, który po cichu niszczy Twoje zdrowie każdego dnia, a także powoduje wiele chorób. Czas na kolejną, już 4 część wpisu 🙂

Co niszczy Cię bardziej niż niezdrowa żywność?

 • Fatalna jakość snu – kilka lat temu byłam na konferencji poświęconej jelitom. Dowiedziałam się wtedy o tym, jak ogromną rolę odgrywa sen. Jednak taki sen, do którego się odpowiednio przygotowujemy czyli na przykład jemy lekką kolację na ok. 3h przed snem, nie najadamy się na noc, nie naświetlamy się światłem niebieskim wieczorem z telefonu, laptopa czy TV, staramy się korzystać jak najwięcej z naturalnego światła w ciągu dnia.

Więcej o dobrym śnie przeczytasz w tym wpisie -> Jak się wysypiać i wstawać rano wypoczętym bez budzika?

 • Szybkie życie – czyli bardzo dużo obowiązków, życie w pędzie, dużo rzeczy na głowie, przepracowywanie się, ale także nieodpowiednie miejsce pracy, w którym czujemy się źle. Praca, która zabiera nam całą energię i siłę. Takie życie, w którym cały czas pędzisz, nie potrafisz się zatrzymać, jesteś przemęczony. A do tego jeszcze nie masz czasu zadbać o zdrową dietę.
 • Brak prawdziwej regeneracji – brak czasu dla siebie, brak prawdziwego relaksu, odpoczynku, pasji, która Cię relaksuje, sprawia radość. Niespędzanie w fajny sposób wolnego czasu czyli jakaś aktywność fizyczna (szczególnie na świeżym powietrzu), spotkanie z fajnymi osobami lub nawet totalne lenistwo jeśli mamy ochotę. Raz na jakiś czas zmiana otoczenia, wyjazd, wakacje lub nawet jakiś weekend poza domem. W ogóle wiele osób nie pozwala sobie na odpoczynek i uważa, że to strata czasu i lenistwo. A jednak, jest to koniecznie, żeby cieszyć się długo zdrowiem i być w dobrej formie.
 • Przebodźowanie – czyli przebywanie w miejscach gdzie jest dużo hałasu, dużo bodźców, mało natury, beton. Spędzanie wolnego czasu głównie przed ekranami emitującymi niebieskie światło.

Sam widzisz, że wiele osób ma z tym problem. Tak jak napisałam na początku, pod koniec 2022 roku podjęłam pewne decyzje i zrezygnowałam z części swoich obowiązków zawodowych. Być może wrócę do nich za jakiś czas, kiedy pojawi się na to przestrzeń. Jednak zrozumiałam, że zdrowie jest ważniejsze. Więcej o tym pisałam tutaj -> W co warto inwestować w tych czasach? Nietypowe sposoby dla każdego!

I oczywiście zapraszam na Instagram, który jest idealnym uzupełnieniem bloga! Na instastory pokazuje dużo fajnych książek, produktów spożywczych, ubrań z dobrym składem, kosmetyków itd.

2 komentarze

 • Reply
  Agnieszka
  15 marca 2023 at 12:33

  Popraw kochana rok 🙂 pod koniec 2022 nie 2023 😊

  • Reply
   Gosia - Korzystamy z natury
   15 marca 2023 at 17:28

   ooo dzięki! poprawiłam :d

  Napisz komentarz