Finanse Rozwój osobisty Zdrowie psychiczne

3 podstawowe i bardzo ważne kroki na drodze do stabilizacji finansowej

Kiedyś nie przykładałam wagi do swoich finansów i pieniędzy. Uważałam, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu. A jednak kiedy założyłam firmę i popełniłam wiele błędów finansowych zdałam sobie sprawę, że jest to bardzo ważna rzecz w naszym życiu. Uważam, że edukacja finansowa powinna być w każdej szkole. Nasza sytuacja finansowa ma ogromny wpływ nie tylko na nasze życie, ale i zdrowie! Dlatego postanowiłam rozpocząć cykl wpisów odnośnie finansów. Ja się uczyłam na własnych błędach, straciłam sporo pieniędzy, edukowałam się sama finansowo, a teraz chciałabym podzielić się tą wiedzą z Tobą.

Od czego zacząć? Jak ogarnąć swoje finanse? Jak mądrzej zarządzać swoim budżetem?

Kontrola nad swoimi wydatkami

Czy wiesz ile miesięcznie wydajesz na jedzenie? Wiesz ile wynoszą Twoje rachunki? Wiesz ile wydajesz na jedzenie na mieście i przyjemności? Kontrolujesz swoje wydatki każdego miesiąca? Spisujesz przychody i wydatki? To jest bardzo ważny krok!

Kiedy zaczęłam to robić zauważyłam, że bardzo dużo pieniędzy wydaję na jedzenie na mieście i zachcianki. Dopiero kiedy to zobaczyłam mogłam nad tym zapanować i to zmienić. Nie chodzi o to, żeby żałować sobie na wszystko. Chodzi o to, żeby mieć kontrolę nad tym i zrezygnować czasem z zakupów pod wpływem emocji. Świat się nie zawali jeśli zrezygnujemy z zakupu czegoś, bez czego możemy spokojnie żyć. Możemy wtedy te pieniądze przeznaczyć na inne ważne rzeczy, np. na budowanie poduszki finansowej, na dobrego lekarza/dietetyka/specjalistę, na wakacje czy jakiś inny cel. To tylko kilka przykładów.

Taka kontrola nad swoim budżetem pozwoli Ci o wiele lepiej planować swoje wydatki.

Rezygnacja z życia ponad stan

Czyli wydawanie swoich zarobionych (nie pożyczonych) pieniędzy, spłata długów i niezadłużanie się. Serio to żaden wstyd mieć tańszy model telefonu czy samochodu. Mądre zarządzanie swoimi pieniędzmi to jest powód do dumy! Zamiast żyć ponad stan polecam inwestycję w wiedzę czy umiejętności i zmianę pracy/branży po to, żeby lepiej zarabiać.

Wydawaj już zarobione pieniądze, a nie te, które dopiero zrobisz! Staraj się nie zadłużać. Długi to ogromne obciążenie psychiczne i stres.

Budowanie poduszki bezpieczeństwa

Idealnie byłoby mieć poduszkę, która pozwoli przeżyć nawet do 12 miesięcy bez pracy. Super jeśli masz taką poduszkę na 6, a nawet na 3 miesiące, serio 🙂 Jednak budowanie takiej poduszki to proces i czasami trwa to nawet kilka lat! Jednak poczucie bezpieczeństwa i wpływ na zdrowie psychiczne jest tak ogromne, że warto się o to zatroszczyć. Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiesz co się wydarzy. Spokojniej śpisz, kiedy masz zabezpieczenie finansowe.

Poza tym, żeby móc budować swoją poduszkę potrzebujesz wiedzieć ile miesięcznie wydajesz, a więc wróć do punktu pierwszego 🙂 Przykładowo 4000 zł miesięcznie x 3 miesiące = 12 000 zł poduszki.

Okej, na dziś to tyle. Starałam się napisać krótko, zwięźle i na temat 🙂 Mam nadzieję, że zainspiruję kogoś do zmian i większej kontroli nad swoim budżetem domowym czy nawet firmowym.

Wpis uzupełniający temat -> Gdzie szukać oszczędności? 10 rzeczy, przez które możesz tracić sporo pieniędzy

Jak być szczęśliwym człowiekiem, mieć lepsze życie i dbać o zdrowie psychiczne? Dużo o tym piszę na insta! Zapraszam! 

1 komentarz

  • Reply
    Eryk
    2 kwietnia 2023 at 13:13

    U mnie największym problemem jest kontrola wydawanych pieniędzy. Mógłbym wydać wszystko na szkolenia, książki i narzędzia internetowe 🙂

  • Napisz komentarz