Zdrowy styl życia

Żywność ekologiczna – jak rozpoznać prawdziwe i fałszywe certyfikaty?

Prawdziwa żywność ekologiczna musi posiadać wiarygodne certyfikaty. Niestety mamy niejasne przepisy w zakresie oznaczania takich produktów, dlatego bardzo często spotkać się możemy z fałszywymi certyfikatami. Za żywność ekologiczną musimy także więcej zapłacić. Warto znać prawdziwe certyfikaty produktów ekologicznych, ponieważ naprawdę łatwo można się nabrać na fałszywe produkty eko.


Co to jest ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA?

Żywność ekologiczna posiada certyfikaty pochodzenia ekologicznego, co oznacza, że:

  • w jej produkcji nie stosowane są pestycydy, sztuczne nawozy, konserwanty i sztuczne barwniki, a także hormony (dotyczy mleka i mięsa)
  • nie jest genetycznie modyfikowana
  • proces produkcji takiej żywności jest pod ciągłą kontrolą – od momentu posadzenia aż po dostarczenie go do klienta
  • stosowane są nawozy organiczne
  • zwierzęta karmione są naturalną paszą

Żywność ekologiczna zawsze jest oznaczona wiarygodnym certyfikatem. Produkty eko posiadają zazwyczaj więcej minerałów i witamin.

Jak rozpoznać czy produkt posiada prawdziwy certyfikat?

Niestety bardzo często producenci oszukują konsumentów i dodają na etykiety swoich produktów napisy bio, eko czy naturalne. Jednak istnieje lista wiarygodnych certyfikatów, dzięki którym mamy pewność, że naprawdę kupujemy oryginalny produkt ekologiczny. Takie wyróżnienie trafia tylko i wyłącznie do prawdziwych gospodarstw ekologicznych, ponieważ istnieją bardzo restrykcyjne zasady przyznawania tych certyfikatów. Uzyskanie takiego certyfikatu jest wyróżnieniem prestiżowym.

W krajach UE stosuje się ZIELONY LISTEK. Ten symbol jest OBOWIĄZKOWY dla żywności ekologicznej, która została wyprodukowana w krajach UE. Ten znaczek daje nam 100% gwarancję, że kupujemy prawdziwie ekologiczny produkt.

 

 

Produkty, które zostały wytworzone w UE muszą być oznaczone zielonym listkiem. Jednak oprócz tego symbolu dozwolone jest umieszczanie innych regionalnych, krajowych czy prywatnych nazw jednostek certyfikujących. Fajny spis wiarygodnych symboli znalazłam na stronie ekologia.pl -> Znaki ekologiczne i ich znaczenie. Chętnych odsyłam do stronki. Warto sobie zapisać 🙂

Uważaj na takie oznaczenia!

Poniżej wkleję Wam przykłady fałszywych certyfikatów. Jeśli znajdziecie na etykiecie napis bio, eko, naturalny itp. to sprawdźcie najpierw czy zawiera on zielony listek wraz z oznaczeniami. Jeśli mamy zapłacić za produkt więcej pieniędzy to miejmy pewność, że nie kupujemy kota w worku.


Polskie superfoods – produkty, które warto wprowadzić do swojej diety

Naturalne antybiotyki – świetnie wzmacniają odporność i doskonale leczą

Żywność ekologiczna – jak rozpoznać prawdziwe i fałszywe certyfikaty?
Oceń ten artykuł

Nie ma komentarzy

Napisz komentarz