Lifestyle

Co warto zobaczyć w Zakopanem zimą? Relacja z wyjazdu

Na początku lutego wybrałam się na mały urlop do Zakopanego. Praca nad własnym sklepem internetowym pochłonęła mnie całkowicie i czułam, że naprawdę potrzebuję chwili odpoczynku. Podczas wyjazdu udało mi się czasem wstawić jakieś zdjęcie na instagramie i dostałam sporo wiadomości od Was z pytaniem: Co można robić w Zakopanem nie jeżdżąc na nartach? Ja ze swojego wyjazdu jestem bardzo zadowolona i pomimo tego, że nie jeżdżę na nartach (jeszcze! :)) to nie nudziłam się.

Dlaczego warto wybrać się w góry zimą?

W górach nasz organizm zmuszony jest do nieustannego przystosowywania się do nowych warunków atmosferycznych poprzez częste skoki temperatur i ciśnienia. Dzięki temu stajemy się odporniejsi na choroby. Górski klimat zmusza nasz organizm do szybszego oddychania i dzięki głębszym oddechom nasze płuca zwiększają swoją wydolność. W trakcie wędrówek po górach liczba czerwonych krwinek rośnie, a im wchodzimy wyżej tym powietrze jest czystsze.

Nie ukrywam, że prowadzenie własnej firmy to ogromny stres. Dzięki długim spacerom po górach i dolinach mogłam się zrelaksować. Góry to naprawdę dobre miejsce na odpoczynek dla osób nerwowych i zestresowanych. Cisza, przepiękne widoki, świeże i czystsze powietrze oraz szum potoku pozwala wyciszyć się i zrelaksować.

Góry zimą – co warto zobaczyć?

 1. Gubałówka – kto nie słyszał o Gubałówce? 🙂 Za każdym razem kiedy jestem w górach to wybieram się w to miejsce. Zawsze na Gubałówkę wchodzę pieszo jednak w zimie zalecana jest ostrożność i wjazd kolejką. Na górze (1126 metrów) można podziwiać piękno gór, pospacerować, coś zjeść i wypić grzane wino! 🙂 Wjazd i zjazd kolejką liniową na Gubałówkę to koszt 24 zł. 
 2. Kasprowy Wierch – naprawdę z czystym sercem polecam każdemu wybrać się na Kasprowy Wierch zimą, ale tylko wtedy kiedy jest piękna i słoneczna pogoda. Coś wspaniałego! Przepiękne widoki! Pomimo tego, że bardzo wiało i było dość zimno to 2 godzinny spacer na górze był przyjemnością. Trafiła mi się pogoda idealna i mogłam zachwycać się pięknem gór o tej porze roku. P.S. Kiedy zdecydujecie się wjechać kolejką liniową na Kasprowy warto kupić bilety 1-2 dni wcześniej przez internet lub w biletomatach znajdujących się w Zakopanem, np. na Krupówkach. Kolejki przy wejściu na Kasprowy są ogromne i ludzie czekają po kilka godzin żeby wejść. Niestety nawet długie czekanie nie gwarantuje dostania się do kolejki liniowej. Na kupionym bilecie macie godzinę wejścia i idziecie od razu do kolejki liniowej nie czekając w długiej kolejce. Bilet normalny w obie strony (wjazd i zjazd) to koszt około 100 zł.
 3. Dolina Strążyska/Dolina Kościeliska/Morskie Oko – jak zobaczyłam te wszystkie tłumy w Zakopanem to pomyślałam sobie, że muszę gdzieś uciec od tego i odetchnąć. Wybrałam cudowną Dolinę Strążyską, ale gdybym miała więcej czasu to zaliczyłabym jeszcze dwie pozostałe. Moim zdaniem  nie warto siedzieć w samym Zakopanem cały dzień. Zakopane straciło swój urok właśnie przez te tłumy i smród spalin. Chciałam zobaczyć góry zimą, ale następnym razem wybiorę się wiosną albo jesienią, żeby uniknąć ‚tłoku’.
 4. Termy Chochołowskie – piękny i nowoczesny obiekt, który znajduje się kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Miejsce, w którym można wypocząć i nabrać sił. Chochołowskie termy to baseny wypełnione wodą termalną o właściwościach leczniczych i terapeutycznych. W obiekcie znajduje się restauracja, w której można coś przekąsić. Powiem szczerze, że byłam bardzo pozytywnie zaskoczona smakiem potraw. Do dyspozycji klientów jest jeszcze SPA i kawiarnia, w której podają pyszną kawę!
 5. Krupówki – najsłynniejsza ulica w Zakopanem.Na Krupówkach znaleźć możemy liczne sklepy z pamiątkami, karczmy, restauracje, kawiarnie, sklepy z ubraniami i butami itd. Ja na Krupówkach pojawiłam się może ze dwa razy. Ogromne tłumy zniechęciły mnie skutecznie do spacerów w tym miejscu 😉

 

Rezerwacji noclegu dokonałam przez internet. Mieszkaliśmy u prawdziwych górali kilka kilometrów od Zakopanego. Śniadanie mieliśmy wykupione na miejscu, a obiady jedliśmy zazwyczaj w karczmach. W wielu karczmach wieczorami gra kapela na żywo. Można posiedzieć, zjeść coś dobrego, posłuchać kapeli i spędzić miło czas.

2 komentarze

 • Reply
  Kasia
  19 lutego 2019 at 20:09

  Ohhh jak dawno nie bylam w Zakopanem!! 🙂

 • Reply
  FCE.pl
  17 marca 2019 at 15:26

  W Zakopanem byłem tylko latem i to bardzo dawno temu. Twój wyczerpujący artykół natknął mnie aby w kolejną zimę wybrać się właśnie tam. Szczególmie, że polecasz to miejse jako świetną formę zrelaksowania i wyciszenia organizmu.

 • Napisz komentarz